Stwórz własne środowisko pracy

0
2612

Co oznacza stwierdzenie „własne środowisko pracy”? Rzecz jasna nie chodzi o środowisko w takim rozumieniu, w jakim zazwyczaj je pojmujemy – czyli flory i fauny. Należy raczej mieć tutaj na myśli pewne warunki sprzyjające w szczególności tworzeniu biznesu lub realizowaniu różnych przedsięwzięć czy projektów. Sukces w dużej mierze zależy od pewnych czynników, o których za chwilę będzie mowa.

Artykuł ten w dużej mierze może zainteresować tych, którzy podjęli się stworzenia czegoś własnego bądź przyłączyli się gdzieś, gdzie panuje swoboda pod kątem tego, kiedy mogą coś robić, jak i z kim. Są pewne czynniki, które mogą sprzyjać i poprawić działanie, jak i rezultaty. Także celem tego tekstu jest zwrócenie na nie uwagi. Przejdźmy więc do konkretów.

Jak wiadomo, w pracy etatowej człowiek zazwyczaj nie ma większego wpływu na to, z kim chce pracować bądź kto ma być jego szefem, jak i nie ma wpływu na to, czy jego wyobraźnia i chęć udoskonalania czegoś na rzecz np. firmy spotkają się z akceptacją. Przy tworzeniu własnego biznesu, teamu, organizacji itd. już taki wpływ ma – i to pełny. Dlatego właśnie jest on w stanie sobie stworzyć takie środowisko pracy, które będzie mu sprzyjało i odpowiadało jego wizji, wartościom, jakimi się kieruje oraz będzie prowadziło go do upragnionego celu.

Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim należy mieć plan i wiedzieć, co tak naprawdę pragnie się osiągnąć i w czym sukces ma być osiągnięty. Innymi słowy, trzeba mieć wizję – i to bardzo konkretną. Kiedy człowiek posiada pełną swobodę przy planowaniu, to tak naprawdę jego jedynym ograniczeniem będzie jego wyobraźnia. Owszem, można mieć niewystarczające środki finansowe czy materialne na zrealizowanie jakiegoś przedsięwzięcia, jednak po to jest właśnie wyobraźnia, ażeby uporać się z problemem i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Dobry plan, spryt i pomysłowość są bezcenne, albowiem to dzięki nim człowiek może stworzyć fortunę, a nie na odwrót. W ten właśnie sposób to działa. I co ważniejsze, brak ograniczającego nacisku z zewnątrz sprzyja rozwijaniu kreatywności. Dobry plan i wizja to odpowiedni początek do budowania odpowiedniego środowiska pracy.

Co dalej? Każda idea, nieważne czy duża, czy mała, aby była zrealizowana, potrzebuje ludzi. I to ludzi, którzy uwierzą w tę ideę. Działanie w pojedynkę może być dobre do pewnego momentu. Jednak żeby pełny sukces był osiągnięty, to potrzebny jest rozmach. Zatem należy znaleźć i dobrać sobie takich ludzi do własnego przedsięwzięcia czy biznesu, którzy będą pełni ufności w cały plan i oddani całkowicie jego realizacji. Oczywiście każdy powinien wiedzieć, że szukając odpowiednich ludzi, nie szuka się „wyrobników”, których można wykorzystać tylko współpartnerów, którym należy przedstawić korzyści płynące także dla nich z przyłączenia się do teamu, który ma zamiar osiągnąć sukces. Pamiętaj, ponieważ jest to ważne. Od Ciebie może pochodzić plan i wizja. Natomiast żeby zrealizować plan, potrzebujesz odpowiednich ludzi, którzy uwierzą w Ciebie i Twój plan i w związku z tym musisz im przedstawić korzyści, jakie oni także z tego będą mieli, zadbać o nich i szanować ich. To kolejny ważny element w budowaniu wymarzonego środowiska pracy. Planując jakieś własne przedsięwzięcie, masz wolną rękę, jeśli chodzi o dobór ludzi, z którymi chcesz współpracować. To jest plus, albowiem nie jesteś uzależniony od zwierzchników, którzy przydzielają Ci różnych ludzi, z którymi niekoniecznie pragniesz coś robić. Tak więc jest to bardzo ważne.

Trzecim i ostatnim z omawianych w tym artykule czynników jest podział zadań. Mając plan i odpowiedni zespół ważne jest rozsądne przydzielenie zadań każdemu, kto w skład Twojej grupy wchodzi. Wiadomo, że jak wszyscy zaczną robić wszystko, to zapanuje chaos zamiast zorganizowanej pracy. Także wracając jeszcze na chwilę do poprzedniego czynnika, szukając ludzi, musisz wiedzieć, jakie umiejętności mają oni przy okazji posiadać – potrzebne oczywiście do zrealizowania Twojego planu i osiągnięcia celu. Podług tego przydzielasz zadania. Każdy ma swoje kompetencje i zajmuje się tym, co najlepiej robić potrafi, a nie wszystkim – co zresztą często jest niestety jeszcze w wielu miejscach widoczne. Dzięki temu każdy wykona swoją pracę najlepiej, jak tylko potrafi z racji tego, że zajmuje się tym, w czym jest najlepszy, ponieważ skupia się tylko na tym. Także ten czynnik jest równie ważny, jak dwa pozostałe.

Twoje środowisko pracy.
To, co zostało powyżej omówione stanowi niejako podstawę do zbudowania sobie wymarzonego środowiska pracy. Jest tego nieco więcej jednak to, co zostało omówione to fundament. Bez tego żaden większy sukces nie zostanie osiągnięty. Jeśli pragniesz zrealizować własny cel, potrzebujesz planu, ludzi i dobrego wykonania. Na sam koniec należałoby jeszcze wspomnieć o czymś, co jest niezmiernie ważne, czyli o odpowiedniej komunikacji międzyludzkiej. O też zadbaj, szczególnie jeśli będziesz poszukiwał ludzi do swojego przedsięwzięcia – lecz i nie tylko. Duże znaczenie będzie miało to, w jaki sposób im wszystko przedstawisz. Tak więc nie pomijaj tej ważnej umiejętności. Ćwicz ją, gdyż przyda Ci się zawsze i wszędzie. W zasadzie powinna ona być najważniejsza. Zadbaj zatem o to.

Mając wolną rękę, nie jesteś już uzależniony od czynników zewnętrznych, które narzucają Ci cokolwiek. Możesz więc zbudować sobie takie środowisko pracy, w jakim sam byś chciał przebywać i pracować. Masz już podstawy i wiesz, co należy zrobić. Osiągniesz cel i wymarzony sukces mając oczywiście dobry plan, ludzi, którzy są fachowcami i którzy dobrze wykonają powierzone im zadania, a w tym wszystkim ważną role odegra także Twoja umiejętność komunikacji z innymi. Dasz sobie radę, inaczej być nie może.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here