Sudety: kraina niezwykłych atrakcji

0
706

Sudety są wspaniałym pasmem górskim i najpiękniejszym regionem turystycznym, jakim może się pochwalić Dolny Śląsk. Liczne atrakcje czekają tu na dużych i małych, a piękne krajobrazy i ciekawe miejscowości wywierają ogromne wrażenie. Jakimi atrakcjami mogą pochwalić się Sudety? Co koniecznie trzeba zobaczyć w tej wspaniałej krainie?

Największe ciekawostki Gór Izerskich
Należące do Sudetów Góry Izerskie są terenem pięknym i atrakcyjnym dla turystów. Kuszą dogodnymi warunkami do pieszych wędrówek, są też obszarem idealnym dla miłośników sportów zimowych. Choć nie ma tu nartostrad, czekają idealne tereny dla narciarzy – biegaczy. Nieskażone przez masową turystykę, mogą się pochwalić ciekawymi trasami pieszymi pomiędzy Świeradowem a Szklarską Porębą. Do najbardziej znanych punktów na ich turystycznej mapie należy Hala Izerska, chętnie odwiedzanym szczytem jest też Wysoki Kamień. Wielką atrakcją tego pasma są również torfowiska, z którymi można się spotkać i na Polanie Izerskiej, i w rezerwacie o nazwie Torfowiska Doliny Izery. Są one doskonale znane turystom – przyrodnikom, którzy te podmokłe łąki pełne niezwykłe roślinności odwiedzają bardzo chętnie.

Karkonosze: spotkania z Duchem Gór

To najsłynniejsze ze wszystkich pasm sudeckich, którym uroku odmówić nie można. Jako najwyższe góry w Sudetach cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Celem niemal każdej wycieczki w tym rejonie staje się Śnieżka – najwyższa góra w Sudetach, a zarazem jeden z najwspanialszych w Polsce punktów widokowych. Zachwycają też Karkonosze pięknymi skałami oraz polodowcową rzeźbą. Skały Pielgrzymy oraz Śnieżne Kotły to atrakcje, które już dawno stały się symbolami tego pasma. O tym, że w Karkonoszach turystyka ma długą tradycję można przekonać się w czasie pobytu w takich ośrodkach, jak Karpacz czy Szklarska Poręba. Zabytkowe pensjonaty są tu widoczne na każdym kroku. To jednocześnie miejsca idealne dla tych, którzy w góry przybywają na narty. Liczne wyciągi i trasy zjazdowe gwarantują im tu udany pobyt oraz możliwości uprawiania tego sportu w wyjątkowo pięknym otoczeniu.

Rudawy Janowickie: oaza ciszy i spokoju

Mimo swego niezwykłego piękna, Rudawy Janowickie pozostały nieskażone przez masową turystykę. Tu nadal można cieszyć się ciszą i spokojem, a wycieczki po ich ścieżkach mogą dostarczyć wielu wspaniałych przeżyć. Rudawy Janowickie zachwycają przede wszystkim pięknymi skałkami, z którymi tak często można się zetknąć w trakcie wędrówek tutejszymi szlakami. Ich symbolem już dawno stały się Sokoliki – jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla amatorów wspinaczki skałkowej.

Góry Sowie
Są nie tylko malownicze, ale i wyjątkowo ważne dla miłośników historii. Wyjątkowych atrakcji na ich obszarze nie brakuje. Dla tych, którzy kochają piesze wycieczki, Góry Sowie to przede wszystkim szczyt Wielkiej Sowy i znajdująca się na nim wieża widokowa. Miłośnicy historii oraz ci, dla których przeszłość jest pełna tajemniczych zdarzeń, uwielbiają inne atrakcje tego rejonu. Wśród tych najważniejszych znalazł się zamek Grodno oraz twierdza w Srebrnej Górze. Wielkim powodzeniem w oczach turystów cieszą się również te miejsca, w których można ujrzeć tajemnicze podziemia z czasów II wojny światowej. Głuszyca i Walim właśnie dzięki nim zdobyły sławę i uznanie w oczach tych, którzy dziejami ostatniego konfliktu pasjonują się tak mocno.

Góry Stołowe

Wyprawa w Góry Stołowe to przeżycie wyjątkowe. Wędrówka wśród niezwykłych skał, jak Skalne Grzyby czy Błędne Skały jest wyjątkową przygodą. Równie malowniczy jest najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki, którego charakterystyczna sylwetka jest doskonale widoczna z terenów Kotliny Kłodzkiej. Ten gigantyczny stół jest jednocześnie jednym z najwspanialszych punktów widokowych, jakim mogą się pochwalić polskie Sudety. Nie tylko skalne labirynty i górskie szczyty decydują o popularności tego pasma. Wspaniałe kurorty i miejscowości pełne zabytków są kolejnym walorem, który przyciąga tu wycieczki z całego kraju. Duszniki Zdrój, Kudowa oraz Polanica to uzdrowiska, które cieszą się międzynarodową sławę. Równie pięknym miastem jest Radków, wokół którego nie brak terenów idealnych na wypoczynek. Kuszą też Wambierzyce, z których można wybrać się w rejon Skalnych Grzybów – jednych z piękniejszych zakątków w Sudetach.

Sudeckie zamczyska

Sudety to nie tylko malownicze pasma górskie. To również wspaniałe zamki oraz ich ruiny. Niemi świadkowie historii są dziś ważnymi atrakcjami turystycznymi w tej części kraju. Wielką atrakcją dla zaglądających tu turystów jest zamek Książ – imponująca budowla znajdująca się w granicach administracyjnych Wałbrzycha. Otoczona wspaniałymi ogrodami wabi też tajemniczymi tunelami. To jeden z najlepiej zachowanych zamków w Sudetach.
Wędrując przez Sudety można też zetknąć się z licznymi ruinami. Do najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych należy zamek Chojnik – malownicza ruina, która przyciąga malowniczą okolicą oraz licznymi atrakcjami przyrodniczymi występującymi w jej sąsiedztwie. Ruiny zamku ujrzeć można również we wsi Karpniki, na terenie Rudaw Janowickich. Wśród sudeckich perełek znalazł się również zamek w Bolkowie, który znany jest jako rewelacyjny punkt widokowy oraz siedziba Muzeum Regionalnego. O uwagę turystów z Bolkowem walczy Zagórze Śląskie, którego główną atrakcją stał się zamek Grodno.

Piękne zamki i tajemnicze podziemia, potężne szczyty oraz malownicze doliny – taka różnorodność sprawia, że Sudety cieszą się ogromnym powodzeniem wśród miłośników podróży. Turystyka na ich obszarze od lat rozwija się bardzo dobrze, a osób kuszonych pięknymi pejzażami i niezwykłymi zabytkami przybywa tu z każdym rokiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here