Szczecin i okolice: kraina zamków i jezior

0
1051

Czym może oczarować turystów Pomorze Zachodnie? Atrakcji tej tu wiele. W czasie wycieczki po tej części Polski można ujrzeć wiele ciekawych zamków oraz miast kuszących historyczną zabudową. Szczególnie atrakcyjne mogą się w tym względzie okazać okolice Szczecina i Szczecinka. Na tym obszarze atrakcje turystyczne spotkać można niemal na każdym kroku. Nie brak tu i wspaniałych zakątków, które mogą oczarować wyjątkowym krajobrazem. Jest też Pomorze Zachodnie krainą wymarzoną dla turystów – przyrodników. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tej części Polski? Czym mogą zachwycić okolice Szczecina? Oto mały poradnik dla tych, którzy planują wycieczki po tym regionie.

Najpiękniejsze miasta Pomorza Zachodniego
Wśród najwspanialszych miast tego regionu znajduje się Szczecin. Kusi on wspaniałym zamkiem oraz ciekawą zabudową miejską. Ratusz oraz historyczne kamienice przy rynku to najciekawsze przykłady barokowej architektury. Szczecin to również pełne wyjątkowych zbiorów Muzeum Morskie oraz doskonale znane Wały Chrobrego. Warto też odwiedzić tutejszą katedrę i mieszczące się przy niej Muzeum Archidiecezjalne. Drugim miastem, którego pominąć nie można, jest Stargard Szczeciński. Doskonale znanym zabytkiem jest tu ratusz, zachowały się również w dość dobrym stanie dawne mury obronne. Dzięki nim miasto zachowało swój historyczny charakter, a spacer jego ulicami może się przemienić w wyjątkową lekcję historii. Pięknym miastem, które zachwyca nie tylko wspaniałą architekturą, ale i korzystnym dla zdrowia mikroklimatem, jest Połczyn-Zdrój. To ciekawa miejscowość – jedna z piękniejszych, którą może się pochwalić Pomorze Zachodnie. W czasie wycieczki po tym kurorcie koniecznie trzeba odwiedzić rynek oraz zadbany park zdrojowy pełen rzadkich krzewów i roślin. Warto też zwiedzić sam Szczecinek, w którym oprócz zamku można zajrzeć na wieżę widokową oraz zapoznać się z ciekawymi zbiorami w miejscowym muzeum.

Zamki Pomorza Zachodniego
Prócz zamków znajdujących się w najważniejszych miastach Pomorza Zachodniego na turystów czeka też szereg budowli w nieco mniej znanych miejscowościach. Każdy z nich jest cennym zabytkiem i wspaniałym przykładem dawnej architektury. Ciekawym obiektem może się pochwalić min. niewielkie Pęziono, w którym zachował się zamek należący niegdyś do joannitów. Ciekawym zamkiem może się też pochwalić Świdwin. W Szczecinku również można zobaczyć ciekawy zamek, którego najstarszą częścią jest Dom Rycerski z początków XVII wieku. Malowniczymi ruinami zamku może się pochwalić Stare Drawsko, które powoli przekształca się w popularne letnisko.

Pomorze Zachodnie dla przyrodników
Dla miłośników przyrody ważnym miejscem jest Glinna, w której znajduje się wspaniały ogród dendrologiczny. Zgromadzono w nim wiele ciekawych drzew i krzewów z całego świata, a kolekcja ta jest uznawana za jedną z najwspanialszych w Polsce. Miejscem atrakcyjnym pod względem i przyrodniczym, i widokowym jest Dolina Pięciu Jezior, często nazywana też Szwajcarią Połczyńską. W tym miejscu zaczyna się rzeka Drawa, znana i ceniona jako jedna z najlepszych rzek do organizacji spływów kajakowych. Sporo malowniczych zakątków czeka również na turystów w rejonie Czaplinka, który swą sławę zawdzięcza korzystnej lokalizacji pomiędzy dwoma jeziorami.

Okolice Szczecina z pewnością są atrakcyjne dla turystów. Doskonałe zagospodarowanie oraz noclegi, które można tu znaleźć bez problemów sprawiają, że turystyka w tej części Pomorza Zachodniego rozwija się doskonale. Nic w tym dziwnego. Historyczne i przyrodnicze bogactwo tej krainy z pewnością może zachwycić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here