Szlak Piastowski: nie tylko Poznań!

0
467

To jeden z najwspanialszych szlaków turystycznych w Polsce, który z pewnością spełni wysokie oczekiwania i miłośników pięknych widoków, i pasjonatów historii. Szlak Piastowski to jedna z najważniejszych atrakcji, jaką może skusić turystów Wielkopolska. Wycieczki pokonują tę trasę wyjątkowo chętnie, a wśród licznych miejscowości czekają na nich zakątki niezwykłe. Którym z nich koniecznie trzeba poświęcić więcej uwagi? Najważniejszym punktem na trasie wędrówki jest Poznań, jednak najwspanialsze atrakcje ukrywają się w mniejszych miejscowościach.

Gniezno: w cieniu katedry
Gniezno jest drugim po Poznaniu miastem, które koniecznie trzeba odwiedzić w czasie wizyty w Wielkopolsce. Związane z początkami państwa polskiego miasto do dziś zachwyca swymi zabytkami. Tym najważniejszym jest tutejsza katedra, w której wnętrzu spoczywają relikwie św. Wojciecha. Tu również można zobaczyć jeden z najcenniejszych w Polsce zabytków sztuki, jakim są słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Goszcząc w Gnieźnie warto też złożyć wizytę w murach Muzeum Początków Państwa Polskiego, którego zbiory mogą stać się podstawą wyjątkowo ciekawej lekcji historii.

Biskupin: wyjątkowa osada
Biskupin to kolejny punkt, który jest obowiązkowym składnikiem programu każdej wycieczki. Tutejszy rezerwat archeologiczny jest jedną z najcenniejszych pamiątek po dawnych mieszkańcach ziem polskich w całym kraju. Tu można również skorzystać z innych atrakcji. Wycieczkowe rejsy po Jeziorze Biskupińskim są miłym urozmaiceniem dla tych turystów, którzy Biskupin chcą kojarzyć nie tylko z osadą z czasów kultury łużyckiej. Wielką atrakcją jest też wizyta w pobliskiej Wenecji, z której można wybrać się w podróż kolejką wąskotorową. W czasie takiego kursu można podziwiać zarówno jezioro, jak i znajdującą się nad jego wodami osadę.

Kruszwica: u stóp Mysiej Wieży
Ta miejscowość kusi legendami oraz słynną Mysią Wieżą. Kruszwica jest jednym z najważniejszych punktów na trasie Szlaku Piastowskiego, a wycieczki zaglądają tu wyjątkowo chętnie. To spokojne miasteczko nad Gopłem zachwyca wieżą, będącą pamiątką po zamku gotyckim oraz wspaniałą kolegiatą. Zbudowana w XII wieku jest uznawana za jeden z najwspanialszych zabytków romańskiej architektury na ziemiach polskich.

Strzelno: magia wiekowych świątyń
Wśród tych zabytków, którymi może oczarować Strzelno, prym wiodą tutejsze kościoły. W czasie wycieczki Szlakiem Piastowskim pominąć ich nie można. Kościół Trójcy Świętej z XII wieku, dawniej romański a dziś zachwycający barokową fasadą, jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. To właśnie w jego wnętrzu można podziwiać piękne, romańskie kolumny, które są nam doskonale znane z podręczników do historii. Druga świątynia to romański kościółek św. Prokopa, którego wartości historycznej nie można przecenić.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Tej niezwykłej placówki muzealnej pominąć nie można. Utworzony na Ostrowie Lednickim rezerwat archeologiczny jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki. Można tu podziwiać fundamenty rezydencji, w której mieszkał Mieszko I ze swym dworem. Wiadomo, że dawniej była to jedna z najważniejszych rezydencji obronnych państwa Polan. Ta rezydencja książęca do dziś zachwyca, a malownicza okolica sprawia, że jej zwiedzanie staje się prawdziwą przyjemnością.

Wycieczki po Szlaku Piastowskim stały się w ostatnich latach tak popularne, że w swej ofercie ma je już niemal każde biuro podróży. Czy warto brać w nich udział? Dla tych, którzy chcą poznać dzieje Polski i wyjątkowe pejzaże Wielkopolski taka wyprawa może stać się wyjątkowym przeżyciem. To jedyna w swoim rodzaju wyprawa, w trakcie której z archeologią i historią zetknąć się można niemal na każdym kroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here