Szlak Romański i jego atrakcje

1
2965

Najstarsze dzieje państwa polskiego oraz liczne pamiątki z okresu piastowskiego – oto największe atrakcje, które czekają na turystów wędrujących Szlakiem Romańskim. Jego głównymi bohaterami są romańskie budowle, w które szczególnie bogate są: Wielkopolska, Kujawy i zachodnie Mazowsze. Nie brak też ciekawych obiektów z tego okresu na terenie Małopolski oraz Dolnego Śląska. Te surowe, kamienne budowle są dziś wyjątkowo cennymi zabytkami architektury. Wśród najważniejszych miejscowości na tym szlaku znajdują się tak ważne w dziejach polskich miasta, jak Poznań, Gniezno, Kruszwica, Kraków, Sandomierz, Wiślica, Trzebnica oraz Cieszyn. Gdzie koniecznie powinni się wybrać ci, którym marzą się wycieczki w otoczeniu najpiękniejszych polskich budowli z okresu średniowiecza? Czy Szlak Romański może zaskoczyć nawet tych największych koneserów sztuki?

Wielkopolska, jako siedziba pierwszych Piastów, zajmuje na tym szlaku miejsce wyjątkowe. Wiele budowli leżących na Szlaku Romańskim wchodzi jednocześnie w skład Szlaku Piastowskiego – najpopularniejszego w Polsce szlaku turystycznego, prowadzącego do miejsc, w których rodziło się państwo polskie. Wśród najcenniejszych zabytków romańskiej architektury tego regionu znajduje się katedra w Poznaniu oraz katedra w Gnieźnie. Były to pierwotnie świątynie romańskie, które jednak po rozbudowie przybrały obecny, gotycki charakter. Obowiązkowym punktem na terenie Wielkopolski jest Ostrów Lednicki, na którym zachowały się ślady dawnego grodu – najcenniejszego zabytku sztuki preromańskiej na ziemiach polskich. Wiadomo, że pierwsze obiekty na tej wyspie powstały w czasach Mieszka I, zaś tutejszy zespół pałacowo – sakralny odegrał bardzo ważną rolę w dziejach państwa pierwszych Piastów.

Piękny zabytek romański znajduje się również nad Jeziorem Gopło w Kruszwicy. Tutejsza kolegiata jest nie tylko jednym z cenniejszych zabytków na terenie Wielkopolski, ale i najlepiej zachowanym zabytkiem architektury romańskiej na ziemiach polskich. Wzniesiona przed wiekami z granitu i piaskowca do dziś zachwyca swą sylwetką. Na terenie Wielkopolski koniecznie trzeba odwiedzić również Strzelno. Tu znajduje się piękna rotunda św. Prokopa – największa ze wszystkich polskich świątyń wzniesionych na planie koła. Zbudowana z ciosanych kamieni, w późniejszym czasie uzupełniona cegłami, zachwyca turystów swym mrocznym, nieco tajemniczym wnętrzem.

Na terenie Mazowsza na szczególną uwagę zasługuje Płock. Tutejsza bazylika powstała w XII wieku i jest jedną z największych romańskich świątyń w Polsce. Cennym zabytkiem są tutejsze Drzwi Płockie, odlane w brązie, na których przedstawiono cykl Zbawienia. Drugim ciekawym zabytkiem w tym regionie jest romańska bazylika w Czerwińsku nad Wisłą.

Na terenie Małopolski najwięcej romańskich budowli można ujrzeć na terenie Krakowa oraz w jego najbliższej okolicy. Nic dziwnego, wszak już w okresie wczesnego średniowiecza Kraków był ważnym ośrodkiem kulturalnym, politycznym i religijnym. Na Starym Mieście koniecznie trzeba zobaczyć kościół św. Andrzeja, zaś na Wawelu – kryptę św. Leonarda.

W odległości 30 km od Krakowa znajduje się zaś miejscowość Wysocice. Choć nie jest ona zbyt dobrze znana, może pochwalić się piękną, romańską budowlą. To kościół św. Mikołaja, który do dnia dzisiejszego – mimo licznych wojen i klęsk – zachował się w swym pierwotnym stanie.

Wędrując śladami romańskich budowli nie można pominąć tak ważnego miasta, jak Sandomierz. Tutejszy kościół św. Jakuba jest najstarszą na ziemiach polskich budowlą, która powstała całkowicie z cegły. W nieodległej Wiślicy znajduje się zaś bazylika, która zaliczana jest do najstarszych kościołów w Polsce.

Na zimie śląskiej najpiękniejszymi zabytkami są budowle w Cieszynie oraz w Trzebnicy. W Cieszynie zachowała się romańska rotunda z XI wieku, zaś w Trzebnicy – romański kościół, dziś doskonale znany jako sanktuarium św. Jadwigi. Innym ciekawym obiektem na Dolnym Śląsku jest rotunda w Strzelinie, której najstarsza część powstała w XII wieku.

Szlak Romański to ciekawa trasa, dzięki której zaplanowanie wycieczki po najciekawszych zabytkach średniowiecznych staje się prostym zadaniem. Wielkie zainteresowanie turystów tą trasą to najlepszy dowód na to, że twórcom szlaku udało się sprostać wysokim oczekiwaniom polskich miłośników kultury, sztuki i turystyki.

1 KOMENTARZ

  1. To najstarsze i zarazem najcenniejsze budowle w Polsce, bedace niemymi swiadkami dziejow, o czym niejednokrotnie mozna przekonac sie wchodzac w glab zwykle mrocznych i tajemnych ich murow, co staje sie niesamowita podroza w przeszlosc. Szlak Romanski to kulturowy szlak w calej Europie poprzecinany roznymi drogami ktore wioda bezposrednio do sredniowiecznych zabytkow architektury sakralnych zamkowej i palacowej .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here