Szlaki tematyczne jako skuteczna metoda promocji turystyki wiejskiej

0
493

Turystyka wiejska umożliwia poznawanie tradycji oraz kultury poszczególnych regionów Polski w niezwykle ciekawy sposób. wielką rolę odgrywają w tym zakresie szlaki turystyczne. Tu cenione są przede wszystkim szlaki tematyczne, które są związane z jednym konkretnym zagadnieniem. To dzięki nim turystyka na terenach wiejskich staje się jeszcze ciekawsza, a wycieczki po mniej znanych zakątkach Polski mogą zmienić się w wyjątkową lekcję. Szlaki tematyczne i kulturowe, które prowadzą przez tereny wiejskie, mogą zaskoczyć swą atrakcyjnością. Prym w tej dziedzinie wiodą województwa: małopolskie, wielkopolskie, podlaskie i podkarpackie, na terenie których turystyka kulturowa stała się niezwykle istotna. Są to województwa atrakcyjne zarówno pod względem turystycznym, jak i historycznym. Tutejsza kultura zachwyca, a ciekawe szlaki pozwalają na jej odkrywanie w ciekawy sposób. Wycieczki takimi trasami turystycznymi sprawiają, że dla miłośników podróży polska wieś staje się wyjątkowo atrakcyjna. Jakie szlaki są szczególnie kuszące?

Jednym z najciekawszych szlaków tematycznych jest Szlak Tatarski, który pozwala ujrzeć najciekawsze zakątki na terenie Podlasia. To trasa idealna dla tych, którzy chcą zobaczyć obiekty związane z polskimi Tatarami i lepiej poznać ich kulturę. Meczety w Bohonikach oraz Kruszynianach są tu najważniejszymi atrakcjami, choć i malownicze tereny Puszczy Knyszyńskiej skutecznie przyciągają tu turystów. Równie ciekawym szlakiem na terenie Podlasia jest Szlak Cerkwi, który pozwala docenić niezwykłe bogactwo i różnorodność tego regionu. Sanktuarium prawosławne na Świętej Górze Grabarce oraz cerkiew w Hajnówce są najważniejszymi obiektami na tej trasie. Turystyka na terenie Podlasia rozwija się również dzięki takim trasom, jak Szlak Otwartych Okiennic, którego przewodnim motywem są pięknie dekorowane domy. Nawiązują one do rosyjskiego budownictwa ludowego i stanowią nie lada atrakcję dla każdego miłośnika kultury. Podlaski Szlak Bociani oraz Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia to kolejne produkty, dzięki którym turystyka w tej części kraju rozwija się doskonale. Inne regiony też mogą się pochwalić ciekawymi trasami. Wielu mocnych wrażeń dostarcza wycieczka Szlakiem Kaszubskim. Sam szlak ma ponad 130 kilometrów długości, prowadzi przez niemal całe Pojezierze Kaszubskie i pozwala w ciekawy sposób zapoznać się z kulturą tego regionu. Atrakcje czekają też na terenie Podkarpacia. Przez tereny leżące na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego, znane z różnorodności i bogactwa ludowej architektury, prowadzi m. in. Szlak Ikon Doliny Osławy. Wędrówka tym szlakiem to najlepszy sposób na odkrycie piękna okolic Sanoka i zapoznanie się z jego kulturą. Na terenie województwa podkarpackiego wielką atrakcją jest również Szlak Garncarski, który prowadzi przez miejscowości znane z tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych.

Na terenie Małopolski wielką atrakcją jest z kolei Szlak Owocowy. Prowadzi on przez około 300 gospodarstw, które mogą się pochwalić wspaniałymi sadami. Podobną atrakcją jest w tej części kraju Szlak Oscypkowy – idealny dla miłośników serów oraz tradycyjnych bacówek. Takie szlaki są wspaniałym sposobem na promowanie piękna polskiej wsi. Dzięki nim turystyka na terenach wiejskich ma się coraz lepiej, a turyści mogą zdobywać wiele ciekawych informacji na temat wiejskiej gospodarki oraz kultury poszczególnych regionów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here