Sztuka nurkowania – dlaczego wartą ją poznać?

0
1957

Czy nurkowanie przeznaczone jest dla każdego? Z całą pewnością tak! Po przełamaniu pierwszego strachu każde zejście pod wodę to niezapomniana przygoda. Nurkowanie zaliczane jest do sportów ekstremalnych, jednak poznanie i przestrzeganie restrykcyjnych procedur przez nurka pozwala zachować jego pełne bezpieczeństwo.

Czym jest owo nurkowanie?
Nurkowanie to pływanie pod powierzchnią wody. Oczywiście człowiek nie jest przystosowany do oddychania pod wodą, dlatego też potrzeba stała się matką wynalazku. Nurkowanie jest możliwe na tzw. zatrzymanym oddechu (freediving), dzięki wykorzystaniu podstawowego sprzętu, nazywanego ABC (płetwy, fajka, maska) lub też sprzętu profesjonalnego (butla tlenowa). Z biegiem czasu powstały odpowiednie procedury, po to aby ograniczyć wypadki pod wodą. Osoba, która pragnie rozpocząć przygodę z nurkowaniem przy pomocy profesjonalnego sprzętu nurkowego musi posiadać certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia. Ma on przyczynić się do bezpieczeństwa nurka i jego towarzyszy.

Zagrożenia podczas nurkowania
Woda to żywioł, którego nie można przewidzieć. Podczas szkolenia najczęściej poruszane są zagadnienia dotyczące fizyki nurkowania, głównie chodzi o zmiany ciśnienia wraz z głębokością. Należy poznać budowę układu oddechowego oraz układu krążeniowego, aby zrozumieć potencjalne zagrożenia związane z nurkowaniem. Najpoważniejsze niebezpieczeństwo dla nurka to uraz ciśnieniowy płuc. Nurkowanie na tzw. zatrzymanym oddechu pozwala zaledwie kilka minut przebywać pod wodą. Dlatego też obecnie stosuje się układ składający się z zestawu butlowego i automatu oddechowego. Jak zostało wspomniane, wraz z głębokością zanurzania zmienia się ciśnienie wody otaczającej nurka. Zestaw butlowy to źródło powietrza, natomiast automat służy do podawania powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki temu nurek może swobodnie oddychać powietrzem z butli.

Zasady bezpiecznego nurkowania
Rozpoczynając przygodę z nurkowaniem należy poznać kilka zasad bezpiecznego nurkowania. Przede wszystkim szkolenie powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem doświadczonego instruktora. Pozwoli to uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych w razie jakiegokolwiek błędu. Należy być bardzo uważnym, ponieważ już podczas pierwszych metrów zanurzenia zachodzą zmiany objętości danej ilości powietrza (szczególnie powietrza zatrzymanego w płucach).
Zasadą jest, iż podczas zanurzenia należy dbać o wyrównywanie ciśnienia w naturalnych przestrzeniach powietrznych człowieka (głowa, zatoki). Następuje ono, np. poprzez dmuchnięcie przy zamkniętych ustach i nosie, zwane próbą Valsalvy. W razie nieprzestrzegania tych zaleceń może dojść nawet do pęknięcia błony bębenkowej ucha. Natomiast w przypadku uwięzienia powietrza w uchu, czy zatokach przy wynurzaniu, gdy powietrze rozpręża się należy zrobić wdech przy zamkniętych ustach i nosie.
Kolejna z nich mówi, iż nie należy nurkować bez towarzysza. Podczas nurkowania partner może być w wielu sytuacjach bardzo potrzebny. Sprawdzi on sprzęt przed zanurzeniem, zbada dane przy pomocy przyrządów pomiarowych, a także w sytuacji awarii sprzętu może uratować swojemu partnerowi życie.
Podstawową zasadą jest również bezwzględne nie zatrzymywanie oddechu podczas wynurzania. Oddech powinien być spokojny, należy cały czas wydychać powietrze. To pozwoli uniknąć urazów ciśnieniowych.

Dlaczego warto nurkować?
Nurkowanie to sport, rodzaj aktywności fizycznej przeznaczony dla osoby w każdym wieku. Przy odpowiednich szkoleniach może ona osiągnąć bardzo wysoki poziom. Pozwala ono pogłębić miłość do przyrody, z bliska podziwiać florę i faunę. Nurkować można w wielu miejscach, w Polsce również znajdują się zbiorniki wodne o wysokiej przejrzystości wody. Jednak rafy koralowe zaliczane są do tych najpiękniejszych, to wymarzone miejsce dla nurków. Na jednym metrze kwadratowym nurek ma szanse zaobserwować życie wielu organizmów. Ten sport skutecznie podnosi adrenalinę, a trwa znacznie dłużej od skoku spadochronem czy bungee. To również ciekawy sposób na pozbycie się zbędnych kalorii. Zazwyczaj kto raz spróbował nurkowania, będzie dążył do kontynuowania tej przygody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here