Szwedzkie atrakcje. Z wizytą w Malmo

0
2521

Jest stolicą Skanii i jednym z najsłynniejszych miast, jakimi Szwecja może oczarować turystów. Malmo to ważny ośrodek miejski i kuszący cel wycieczki dla każdego, kto na terenie państw skandynawskich szuka wyjątkowych atrakcji. Czym może oczarować turystów Malmo? Dlaczego warto odwiedzić ten potężny ośrodek miejski?

Malmo: potężne miasto i jego skarby
Mamo jest największym miastem na terenie Skanii, jest też trzecim pod względem ośrodkiem miejskim w całym kraju. Tu Szwecja prezentuje swe bardziej nowoczesne oblicze, nie oznacza to jednak, że turyści będą tu musieli narzekać na nudę. Wbrew pozorom tak wielkie miasto może się okazać atrakcyjnym celem wycieczki, a ogromna ilość restauracji oraz bliskość miejsc idealnych do plażowania sprawiają, że turyści dość chętnie spędzają tu wolny czas. Na terenie założonego w XII wieku miasta nie brak też ciekawych zabytków, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Co koniecznie trzeba obejrzeć podczas wycieczki po stolicy Skanii? Znane z pięknych parków miejskich Malmo zachwyca i zielenią, i architekturą, i wspaniałymi placówkami muzealnymi.

Skarby miejskiej architektury
Spacer po Starym Mieście oraz wędrówki po ulicach Malmo to idealna propozycja dla tych, dla których Szwecja to przede wszystkim cenne skarby dawnej architektury. W czasie wycieczki po mieście można się zetknąć z licznymi i niezwykle cennymi skarbami dawnego budownictwa. Starówka to raj dla tych, których interesują w pierwszej kolejności właśnie takie atrakcje. Ciekawy dworzec kolejowy z XIX wieku to jedna z wizytówek Malmo. Dumą miasta jest jednak XVI-wieczny ratusz, będący jednym z najciekawszych przykładów renesansu niderlandzkiego. Innym ciekawym przykładem dawnej architektury jest Apteka pod Lwem, która do dziś urzeka wspaniałym wystrojem wnętrza i swym historycznym charakterem. W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się kościół św. Piotra, którego dumą jest z kolei kaplica kupiecka z rewelacyjnymi freskami. Ciekawą zabudową przyciąga też Mały Rynek, otoczony ciekawymi i niezwykle zadbanymi kamieniczkami. W czasie wycieczki po mieście warto zwrócić też uwagę na te domy, które są dobrymi przykładami holenderskiego renesansu. Jednym z najciekawszych zabytków tego typu jest słynny Dom Kupiecki, pochodzący z końca XVI stulecia. Nie brak też na terenie miasta dawnych chat rybackich, które – mimo dynamicznego rozwoju miasta i ogromnego postępu – wciąż zajmują bardzo ważne miejsce w zabudowie tego ośrodka. Nie brak też ciekawych przykładów nowoczesnej architektury. Jedną z najnowszych perełek w młodszej części miasta jest Turning Torso. Ten poskręcany wokół własnej osi wieżowiec liczy sobie aż 190 metrów wysokości i zalicza się do grona najwyższych budynków mieszkalnych w tej części Europy. Ma on 54 kondygnacje i jest jedną z najwyższych i najbardziej nowoczesnych budowli, jakimi może się pochwalić współczesna Szwecja.

Niezwykłe placówki muzealne
Szwecja jest krajem idealnym dla tych turystów, którzy kochają ciekawe wystawy. Na brak placówek muzealnych nie można tu narzekać, a wiele ciekawych wystaw można zwiedzić podczas wycieczki po Malmo. Do tych, które zasługują na szczególną uwagę, zalicza się Muzeum Powozów. Z historią miasta można się zapoznać w Muzeum Malmo, które ma swą siedzibę w wyjątkowym miejscu. Zostało ono urządzone na zamku – najstarszym renesansowym zabytku tego typu, jakim może się pochwalić Szwecja. Samo muzeum składa się z kilku działów, a tematyka placówki jest dość obszerna. Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Techniki i Żeglugi, Muzeum sztuki – oto najważniejsze jednostki, które wchodzą w skład tego wielkiego muzeum miejskiego. Dla najmłodszych turystów ważną placówką muzealną jest z kolei Muzeum Zabawek, znane z imponującej kolekcji lalek, klocków oraz małych samochodzików. To wyjątkowe miejsce, w którym każdy z nas znów może się poczuć jak dziecko.

Malmo, choć jest wielkim miastem, zachwyca licznymi parkami oraz cennymi zabytkami sprzed wieków. Tu tradycja i nowoczesność, przemysł i przyroda, wspaniale łączą się ze sobą. Wycieczki po Malmo mogą zatem każdemu miłośnikowi podróży sprawić wiele radości i przekonać go, że Szwecja jest krajem niezwykle różnorodnym i pełnym atrakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here