Tajlandia w pigułce

0
1790

Przepiękne plaże, egzotyczne zwierzęta, niezwykłe zabytki, pyszne potrawy, dżungla i wielkomiejski zgiełk. Tak w skrócie można by opisać kraj, w którym czas kompletnie się nie liczy.

Nie ma w Tajlandii znaczenia czy gość ma lat 19 czy 57, jest wolną kobietą czy żonatym facetem. Znaczenie jest jedno – jest turystą, a więc kimś kto wspiera gospodarkę Tajów. Jeśli przyjechał odpocząć, poznać egzotyczną perłę Azji, tzn., że ma portfel z gotówką, więc mieszkańcy tego królestwa zrobią wszystko, aby mu ten czas umilić.

Plażowanie.
Najpiękniejsze plaże Tajlandii znajdują się wokół jej wysp. Jest ich ponad 500, więc wybierając tą jedyną należy kierować się swoimi oczekiwaniami.

Koh Kradan to wyspa dla miłośników przyrody, a także chętnych zawarcia związku małżeńskiego w królestwie Neptuna.
Koh Lanta Yai to przepiękne wodospady, jaskinie, przejażdżki na słoniach, wizyty na farmie motyli. Miejsce dla rodzin z dziećmi lubiących urozmaicenie.

Koh Phangan to raj dla młodych imprezowiczów. Raz w miesiącu odbywa się na niej największa na świecie szalona impreza tzw. Full Moon Party.

Koh Phi Phi Don to nr 1 wśród tajlandzkich wysp, najpiękniejsza, najczęściej odwiedzana przez turystów i najbardziej zatłoczona. Szczególnie polecana osobom, które przyzwyczajone są do turystyki zorganizowanej, ponieważ posiada bogatą infrastrukturę. Nie zabraknie tu niczego, poza spokojem i ciszą, których niedobór zrekompensują malownicze plaże z przejrzystą turkusową wodą i zapierające dech w piersiach widoki.

Dzika Tajlandia.
Niezwykła różnorodność natury skupia na sobie uwagę podróżników z całego świata. Obmywają ją dwa oceany, piętrzą się góry, zielona dżungla, setki wysp i oliwkowe równiny. Fauna i flora Tajlandii jest niesamowita.
Na jej terenie znajduje się około 140 obszarów objętych ochroną – parki narodowe, rezerwaty przyrody oraz ogrody botaniczne.
Najstarszy park narodowy w Tajlandii i jeden z najwspanialszych obszarów chronionych świata to Khan Yai. Obszar parku obejmuje rozległe tereny dżungli i obszary górskie, kryjąc w sobie niezmierzone bogactwo dziewiczej natury. Na terenie parku, poza gęstymi lasami deszczowymi, znajdują się duże trawiaste przestrzenie, tworzące idealne warunki życia dla dzikich słoni, gibbonów, czarnych niedźwiedzi azjatyckich, tygrysów oraz wielu innych gatunków zwierząt. Jedną z atrakcji organizowanych na terenie parku są safari urządzane tuż po zmroku.

Zabytki, świątynie, magiczne miejsca.
Wat Pho – największy kompleks sakralny w Bangkoku. 1000 wizerunków Buddy, płyty marmurowe przedstawiające epicką historię, stupy będące odzwierciedleniem oświecenia, kaplice, rzeźby, ogrody skalne, epigrafy, dzwonnice oraz centrum masażu tajskiego.

Najwięcej uwagi przykuwa Świątynia Odpoczywającego Buddy z jego majestatycznym posągiem. Miejsce spoczynku to 46 metrów długości i 15 metrów wysokości pozłacanej Kanapy Buddy. Jego oczy i nogi ozdobione masą perłową, a na stopach wyrzeźbione jest 108 cech Oświeconego. Liczba 108 to symbol doskonałości, uważana za świętą.

Phra Maha Monthian czyli Wielki Pałac Królewski – obiekt porażających wyniosłością i przepychem. Do połowy XX wieku oficjalna siedziba króla, dziś częściowo dostępny dla odwiedzających lub wykorzystywany do oficjalnych uroczystości. Na jego terenie znajduje się Wat Phra Keo – Świątynia Szmaragdowego Buddy i chociaż sam posąg nie osiąga nawet 1 metra wysokości jest narodowym skarbem Tajlandii, czczonym, wielbionym i otoczonym niebywałym kultem. Jakikolwiek przejaw braku rewerencji wiążę się z poważnymi konsekwencjami.

Muang Boran czyli Stare Miasto – to replika tajlandzkich budowli, często już nie istniejących w miniaturze. Skupienie około 116 niepowtarzalnych perełek tajskiej kultury, czyni to miejsce bezprecedensowym.
Ayutthaya czyli stolica Tajlandii do 1767 roku. Po ataku Birmańczyków miasto zamieniło się w ruinę, a stolica została przeniesiona do Bangkoku. Dziś zgliszcza Ayutthayi wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nadal posiadają swoją nieziemską moc i przyciągają rzesze turystów.

Kanchanaburi – miasteczko, które zasłynęło przede wszystkim mostem na rzece Kwai pobudowanym w 1942 roku przez jeńców wojennych. Na jego terenie znajdziemy muzea, które uwieczniły tragiczne wydarzenia z tamtego okresu oraz cmentarze wojenne. Na obrzeżach miasta natomiast zafascynują nas turkusowe wodospady, parki historyczne i przyrodnicze, a także świątynia Tiger Temple, w której mnisi opiekują się zwierzętami, głównie tygrysami.
Nocny bazar w Chiang Mai – miejsce położone w centrum, które budzi się do życia nie wcześniej niż godzina 18, a układa do snu po północy. Na targowisku kupić można po długich i przyjemnych negocjacjach dosłownie wszystko: srebrne posążki Buddy, jedwabne szale, plecione z bambusa maty, drewniane meble, biżuterię z kamieniami szlachetnymi i wiele innych pamiątkowych gadżetów.

Plemię Karen zamieszkujące wioskę w górach Tajlandii znane bardziej jako ‘’długie szyje’’ jest egzotyczną i bardzo popularną atrakcją turystyczną. Oprócz sposobności sfotografowania kobiet ze złotymi obręczami na szyjach, można na terenie rezerwatu kupić pamiątki oraz ręcznie dziergane szale i makaty, a także poczuć magię tego miejsca. Z daleka od hałasu, i cywilizacji, żyje się tu co najmniej odmiennie – w zgodzie z rytmem wybijanym przez matkę naturę, w ciszy i spokoju.

Miejsc w Tajlandii godnych odwiedzenia jest nieskończenie wiele. To wymarzony kierunek wypoczynku, który należałoby obrać, aby poczuć atmosferę tego egzotycznego zakątka świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here