Tanie czytanie

0
2274

Poziom czytelnictwa w polskim społeczeństwie jest znikomy. Statystyki są zatrważające- ponad połowa z nas w ogóle nie czyta książek. Przyczyn jest kilka: nieustanna pogoń za pieniądzem, brak czasu oraz skromne fundusze. Czy tłumaczenie się brakiem środków finansowych jest zasadne? Przekonajmy się.
Średnia cena książki w 2012 roku wynosiła 38, 40 zł. Kwota jest wysoka, biorąc pod uwagę zarobki. O ile statystyczny Polak, czyli taki, który zarabiał wówczas 2520, 35 zł netto mógł sobie pozwolić na przyjemność zakupu książki, o tyle dla pracownika otrzymującego wynagrodzenie minimalne w wysokości 1116, 86 zł na rękę, podobny wydatek był ekstrawagancją. W ciągu dwóch lat niewiele uległo zmianie w tej materii.

Należy jednak pamiętać, że wyżej wymieniona cena książki jest uśredniona, tak więc rzeczywista wartość oscyluje wokół niej, a co za tym idzie książki mogą być zarówno zdecydowanie droższe, jak i dużo tańsze. Poza tym jest to pełna cena nieużywanego produktu nieobjętego rabatami lub wyprzedażą. Fakt ten jest bardzo istotny z uwagi na to, że cena „z okładki” utrzymuje się tylko tak długo, jak długo trwa promocja tytułu. Po tym czasie ceny lecą na łeb na szyję, a księgarnie biją się o wyprzedanie zalegających na półkach egzemplarzy. Można wtedy dokonać zakupu pomniejszonego o 20-30 % pierwotnej wartości.

Dobrym sposobem na oszczędzenie kilku złotych przy zakupie książek, jest zaopatrywanie się w nie w księgarniach internetowych. Ceny są tam zdecydowanie niższe, nawet w przypadku nowości wydawniczych. Czym się kierować przy wyborze sklepu? Najlepiej zrobić rekonesans- udać się do księgarnio stacjonarnej, a następnie porównać ceny z tymi, które oferuje jej internetowy odpowiednik.
Warto również zapoznać się ofertą wydawnictw, które gwarantują ceny pozbawione marży. Ponadto bardzo często udostępniają dla klientów kody rabatowe, a przy częstych zakupach programy lojalnościowe.
Z odsieczą w walce z wysokimi cenami przychodzą również serwisy aukcyjne, na których można znaleźć zarówno nowe, jak i używane egzemplarze w okazyjnych cenach. Idąc dalej tropem używanych książek, nieocenione okazują się być komisy, skupy oraz kiermasze, na których poza dobrymi cenami, można znaleźć również prawdziwe perły literatury, np. stare wydania popularnych książek.

E-booki, do których Polacy niechętnie się przekonują, są ratunkiem dla kieszeni wielbicieli literatury. Księgarnie Internetowe oferują bardzo konkurencyjne ceny książek elektronicznych w stosunku do ich papierowych wersji. W wielu z nich można znaleźć zupełnie darmowe, legalne książki. Jedynym problemem jest zakup własnego urządzenia umożliwiającego wygodne czytanie, ale ten jednorazowy wydatek zwraca się w późniejszym czasie z nawiązką.
Na koniec zostały stare, wysłużone oraz nieocenione biblioteki, dzięki którym każdy może korzystać z dobrodziejstw literatury. Oczywiście ten sposób niesie za sobą pewne ograniczenia, ale dla niewymagającego czytelnika nie stanowią one problemu.
Nie da się ukryć, że rynek wydawniczy nie rozpieszcza miłośników książek. Ceny są wywindowane, przez co czytanie staje się coraz droższym hobby. Na szczęście rosnąca konkurencja zmusza wydawnictwa oraz księgarnie do przyciągania klienta atrakcyjnymi ofertami, a dzięki nim każdy może znaleźć coś na swoją kieszeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here