TARGI SAMOCHODOWE W GENEWIE – Porady praktyczne dla odwiedzających

0
1564

W 2016 roku odbywają się już 86-te słynne targi samochodowe Auto-Salon w Genewie w Szwajcarii. Jak zwykle organizatorzy mogą liczyć na dużą liczbę miłośników motoryzacji, którzy w dniach 5-15 marca tłumnie odwiedzą ogromne hale Targów Palexpo. Poniżej kilka praktycznych informacji dla chętnych, którzy zamierzają się wybrać na tą fascynującą imprezę. Porady te w zasadzie są uniwersalne i mogą być użyteczne w kolejnych latach.

1. Miejsce targów. Samochodowe targi zawsze odbywają się w halach Palexpo, mieszczących się na przedmieściach Genewy w pobliżu lotniska. Dokładny adres to: Route François-Peyrot 30 CH-1218 Grand-Saconnex.

2. Dojazd do Genewy z Polski.
Lotniczy Oczywiście najszybszym środkiem transportu jest samolot. Niestety do Genewy nie latają z Polski tanie linie lotnicze, zaś bilety przewoźników narodowych są bardzo wysokie. Na szczęście od niedawna linia Easyjet uruchomiła połączenia lotnicze z Krakowa do Basel w Szwajcarii. Loty odbywają się tylko 3 razy w tygodniu, ale ceny są rozsądne, zwłaszcza przy wcześniejszej rezerwacji (od około 100 PLN). Ze Basel do Genewy najlepiej dojechać samochodem, który możemy wynająć na lotnisku. Odległość między miastami wynosi 262 km, co przy jeździe autostradą daje nam czas przejazdu około 2, 5 h. Podliczając wszystkie koszty nie należy zapomnieć, iż w Szwajcarii przejazd autostradami jest płatny, obowiązują winiety, której koszt wynosi 40 CHF.
Samochodem z Polski Odległość do Genewy z przejścia granicznego w Jędrzychowicach wynosi 1095km. Prawie cała podróż przebiega przez Niemcy (ponad 800km), gdzie na autostradach w wielu miejscach nie ma ograniczeń prędkości. Aby uniknąć korków, poleca się omijać węzły w pobliżu dużych miast jak np. Stuttgart czy Karlsruhe.
Autokar W podróż do Szwajcarii możemy wybrać się również autokarem lub busem. Przykładowo cena biletu autokarowego do Szwajcarii wynosi około 350 PLN, zaś podróż trwa dobę.

3. Noclegi Noclegi w Genewie są dość drogie. W hotelach trzeba się liczyć z wydatkiem od 100 CHF za pokój dwuosobowy za dobę. Natomiast za nocleg w hostelu w dzielonym pokoju możemy zapłacić już od około 30 CHF.

4. Dojazd do hal targów. Dojazd do targów jest niezwykle prosty. Ze względu na bliskość lotniska oraz liczne linie autobusowe, do hal wystawowych możemy z lotniska dostać się zaledwie w kilka minut. Dla podróżujących autem autostradą A1 od strony Zurychu i Berna, dojazd również nie sprawi kłopotu, gdyż targi mieszczą się przed Genewą bezpośrednio przy autostradzie (nie sposób nie zauważyć ogromnych hal). Na targi możemy dojechać również pociągiem SBB, który dojeżdża na lotnisko, a ze stacji pieszo dojdziemy do hal w kilka minut.

5. Parkingi Koło hal targowych przygotowano parkingi dla około 5600 samochodów w dni powszednie i 10 000 aut w weekendy. Za parking trzeba zapłacić jednorazową opłatę w wysokości 20 CHF, przy czym cena obejmuje również transfer autobusem z parkingu do wejścia głównego na targi. Autobusy takie jeżdżą średnio co 15 minut, nie należy więc martwić się znacznym oddaleniem naszego miejsca parkingowego od głównej hali wystawowej. Trzeba jednak pamiętać, że opłaty za parking pobierane są z góry i często wyłącznie gotówką.

6. Ceny biletów W 2015 r. wejściówka na targi dla osoby dorosłej kosztowała 16 CHF, dla dziecka 9 CHF, zaś bilet jednostkowy w grupie liczącej minimum 20 osób – 11 CHF.

7. Uwagi końcowe • Należy pamiętać, że w Szwajcarii płacić można wyłącznie we frankach szwajcarskich (CHF). • Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku 10:00-20:00, weekend: 09:00 -19. 00. • Czas zwiedzania: żeby zobaczyć wszystko trzeba przeznaczyć na to praktycznie cały dzień. Zwłaszcza weekendy charakteryzują się ogromną ilością zwiedzających, przez co do najbardziej popularnych samochodów trzeba po prostu czekać w kolejce. Przy tłumie ludzi, samo przemieszczanie się po halach zajmuje mnóstwo czasu. • Przed wejściem na wystawę warto wziąć plan wszystkich hal– jest ich aż 7, a nie wszystkie stanowiska muszą nas interesować (np. hala tematyczna związana z pielęgnacją auta i tunningiem). Plan ułatwia znalezienie interesujących nas stanowisk. • Nie wszystkie samochody na wystawie są na wyciągnięcie ręki – tak naprawdę tylko samochody popularne, kierowane do masowej sprzedaży są dostępne dla zwiedzających: można w nich usiąść, obejrzeć z każdej strony i dotknąć. Samochody z wyższej półki lub koncepcyjne często są odgrodzone od zwiedzających barierką. Na szczęście fotografowanie jest dozwolone, a doskonałe oświetlenie hal pozwala na zrobienie naprawdę dobrych zdjęć nawet telefonem komórkowym. • Ponieważ w halach jest bardzo ciepło, polecane jest zabranie ze sobą jakiegoś napoju, zaś okrycia wierzchnie lepiej zostawić w szatni. • Toalety na terenie Targów są bezpłatne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here