Tarnów: niezwykłe miasto pełne skarbów

2
2192

Tarnów jest jednym z ciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Małopolska. Wycieczki po tym mieście to idealna propozycja dla miłośników historii oraz dla tych, którzy kochają piękną architekturę. Co warto wiedzieć o tym mieście?

Skąd wzięła się nazwa miasta?
Nazwa Tarnów, nie bez powodu, kojarzona jest z tarniną. Jak wynika z kronik Jana Długosza, który dość dokładnie opisał początki tego miasta, pierwszy zamek tarnowski miał powstał właśnie pośród gęstych krzewów tarniny. Jego budowniczym był założyciel miasta, nijaki Spycymir. Zamek ten wznosił się na Górze św. Marcina, będącej dziś atrakcyjnym miejscem romantycznych spacerów dla mieszkańców miasta. Ruiny zamku są to do dziś widoczne. Z kolei tarniną oraz z wyrobami z tej niezwykłej rośliny można się dość często spotkać na terenie miasta. Nalewki z tarniny to jedna z najchętniej kupowanych przez turystów pamiątek, z kolei lokalne kawiarnie i restauracje kuszą gości herbatką z tarniny. Jest ona w szczególności polecana tym, którzy mają problemy z przemianą materii oraz tym, którzy chcieliby oczyścić swój organizm ze szkodliwych toksyn.

Herb miasta: co warto o nim wiedzieć?
Miłośnicy historii, którzy w czasie swej wycieczki po Małopolsce odwiedzają i Tarnów, chętnie poznają dzieje jego herbu. Z pewnością zasługuje on na uwagę. Jest to herb Leliwa, którego charakterystyczną cechą jest umieszczanie półksiężyca skierowanego ramionami do góry na niebieskim tle.

Z przeszłości miasta
Tarnów to przede wszystkim ciekawa historia, w której nie brak ważnych wydarzeń. Wiadomo, że lokacja miasta nastąpiła już w 1330 roku. O tak długiej historii miasta najlepiej świadczyć może doskonale zachowany układ urbanistyczny, typowy dla miast lokowanych właśnie w okresie średniowiecza. Tarnów od samego początku mógł się cieszyć doskonale rozwijającą się gospodarką. Było to m. in. skutkiem położenia miasta na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, m. in. tych z Węgier oraz z Rusi.
Aż do 1787 roku Tarnów pozostawał w prywatnych rękach. W gronie właścicieli miasta wyróżnia się ród Tarnowskich, przy czym za najważniejszą postać w dziejach miasta uchodzi Jan Tarnowski. Ten hetman wielki koronny, rządzący w XVI wieku Tarnowem, wiele dobrego uczynił dla miasta i jego mieszkańców. Sporo prac związanych z rozwojem oraz z rozbudową miasta przeprowadzono również w wieku XIX.
Wiele ciekawych wydarzeń miało miejsce w XX wieku. W 1918 roku Tarnów stał się pierwszym polskim miejsce, które odzyskało wolność. W okresie międzywojennym miasto awansowało do rangi jednego z najważniejszych ośrodków przemysłowych w tej części kraju, co wiązało się z dalszą rozbudową miasta. Ważną datą w dziejach Tarnowa stał się dzień 14. 06. 1940 roku, kiedy to w stronę Auschwitz wyruszył pierwszy transport więźniów. Transport ten składał się z 728 osób, które do historii przeszły jako pierwsze ofiary KL Auschwitz.

Perła renesansu i inne atrakcje
Tarnów to wiele ciekawych budowli i cennych zabytków, przy czym grupę najważniejszą stanowią przykłady sztuki renesansowej. Wspaniała sterówka to jedna z najcenniejszych perełek polskiego renesansu, która przypomina o szczęśliwym XVI stuleciu i czasach Jana Tarnowskiego. W tym czasie w Tarnowie tworzył Jan Maria Padovano, z którego dziełami można się spotkać m. in. w czasie zwiedzania ratusza oraz w katedrze (a dokładniej w kaplicy św. Anny), w której znajduje się jeden z najwyższych w Europie pomników nagrobnych. Zachwycić też może sama katedra oraz rynek i piękne kamienice, które znajdują się w jego pobliżu. Ruiny średniowiecznego zamku na pobliskiej Górze św. Marcina oraz sam układ urbanistyczny miasta, drewniane kościółki w niewielkiej odległości od gwarnego centrum – wszystko to czeka na turystów, którzy w czasie swej wycieczki po Małopolsce zagoszczą właśnie w tym miejscu. Tarnów to również ciekawe judaika, przy czym za najciekawszą pamiątkę po miejscowych Żydach uchodzi bima – jedyna część synagogi, której udało się przetrwał wielki pożar.

Tarnów – miastem kultury
Współczesny Tarnów to miasto znane nie tylko z rewelacyjnych zabytków, ale i z wielu ciekawych imprez kulturalnych. Miłośnicy muzyki cenią sobie tutejszy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej, w czasie którego przypominane są te kompozycje, które wymagają odświeżenia i przypomnienia ich szerszej publiczności. W Tarnowie organizowany jest też Festiwal Komedii Teatralnej Talia oraz przeglądy filmowe. Ważnymi wydarzeniami są też Dni Pamięci Żydów Galicyjskich oraz impreza znana jako Cygański Tabór Pamięci. Dzięki takim wydarzeniom można zapoznać się z niezwykłą historią miasta, którą tworzyło tak wiele kultur i społeczności.
Warto podkreślić, że szeroką ofertę kulturalną Tarnowa wspierają dodatkowo muzea. Tarnów jest więc atrakcyjnym celem wycieczki dla tych, którzy chcą zwiedzić ratusz i prezentowane tam portrety sarmackie, jest też wielką gratką dla miłośników kultury ludowej. W tutejszym Muzeum Etnograficznym mieści się przecież jedyna w Europie stała wystawa poświęcona Romom, której towarzyszy wiele innych, równie ciekawych wydarzeń kulturalnych.

Małopolska to kraina pełna wyjątkowych pamiątek historycznych, a wycieczki po jej terenie to niezwykła przygoda. Każdy, kto w czasie takich podróży postanowi odwiedzić Tarnów, będzie mógł ujrzeć nie tylko kolekcję wspaniałych eksponatów muzealnych, ale i szereg budowli, przypominających o najlepszych czasach w dziejach tego miasta. Sztuka renesansowa, ciekawe judaika oraz niezwykły klimat – wszystko to sprawia, że Tarnów cieszy się coraz większa sympatią turystów.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here