Ticino – włoskie klimaty na południu Szwajcarii

0
573

Szwajcaria to kraj leżący w centralnej Europie, który mimo swej niewielkiej powierzchni charakteryzuje się dużą różnorodnością. Czy można sobie bowiem wyobrazić, że obywatele tego samego państwa mówią w trzech różnych językach? W Szwajcarii jest to naturalne, gdyż kraj podzielony jest na regiony: niemieckojęzyczny, francuskojęzyczny i włoskojęzyczny. Ten ostatni znajduje się w obszarze kantonu Ticino i jest swoistym przedsionkiem Włoch.
Żeby dostać się z północnej części kraju do kantonu Ticino, trzeba przeprawić się przez potężne masywy Alp. Można to zrobić przejeżdżając choćby słynnym tunelem św. Gotarda (ma prawie 17 km długości!). Wyjeżdżając z tunelu niemal od razu można poczuć, że jest się w zupełnie innym kraju, choć nie przekroczyło się żadnej granicy. W kantonie Ticino panuje łagodny klimat, co szczególnie widać w miesiącach wiosennych, gdy północ Szwajcarii przykryta jest jeszcze białym puchem, w Ticino zaczynają już kwitnąć pierwsze wiosenne kwiaty. Mieszkańcy kantonu także różnią się od pozostałych obywateli Szwajcarii, gdyż ich styl bycia bardziej przypomina styl typowych Włochów, którzy nigdzie się nie śpieszą i czerpią radość z każdej chwili.

Ticino oprócz pięknych górskich krajobrazów i doskonałej pogody, może pochwalić się także wspaniałymi miastami i miasteczkami, których zabytkowa architektura zachwyca wszystkich przyjezdnych. Już sama stolica kantonu Bellinzona robi ogromne wrażenie, gdyż z daleka wita gości okazałymi zamkami warownymi, których historia sięga czasów średniowiecznych. U stóp Castelgrande wiją się z kolei typowo włoskie wąskie i urokliwe uliczki, które nieustannie tętnią życiem. Kolejne miasta warte obejrzenia to położone nad jeziorem Maggiore Locarno i Ascona, a także Lugano leżące nad jeziorem o tej samej nazwie. Już samo umiejscowienie tych miast nad wodą stanowi atrakcję samą w sobie. Przy pięknej pogodzie w tafli wody odbijają się majestatyczne Alpy oraz białe żagle luksusowych żaglówek. Promenady nad jeziorem to idealne miejsce do leniwych przechadzek, podczas których można podziwiać panoramę miasta. Ascona jest najmniejszą z trzech wymienionych miejscowości, lecz posiada dobrze zachowane barokowe zabytki np. Bazylikę św. Piotra i Pawła czy Pałac Pancaldi. Wrażenie robią także okazałe wille na otaczających jezioro zboczach, które zachwycają nowoczesną architekturą i pięknymi ogrodami pełnymi egzotycznej roślinności. W Locarno także nie brakuje zabytków, jednak najciekawszym z nich jest sanktuarium Madonna del Sass umiejscowione wysoko ponad miastem, do którego można się dostać kolejką. Podczas krótkiego wspinania się nią, przed oczami turystów roztacza się zapierający dech w piersiach widok na jezioro i otaczające go szczyty górskie. Lugano, jako największe miasto kantonu oferuje podobne atrakcje, a wśród nich można wymienić zabytkową katedrę San Lorenzo oraz górę Monte Bre, z której podziwiać można całe miasto i okolicę.

Będąc w Szwajcarii koniecznie trzeba odwiedzić Ticino, gdyż jest to najbardziej urokliwa część kraju. Doceniają ją nie tylko turyści z całego świata, ale także światowej sławy artyści, celebryci i politycy, którzy chętnie spędzają tu czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here