TOP10: najcenniejsze zabytki Pragi

0
1567

To miasto zachwyca, a każda wycieczka po jego terenie może stać się wspaniałą przygodą. Praga to wyjątkowe zabytki i wspaniała atmosfera, którą polscy turyści już dawno docenili. Jakie atrakcje czeskiej stolicy cieszą się największą sympatią? Jakie obiekty odwiedzamy najchętniej podczas wizyty w tym mieście? Oto 10 najważniejszych zabytków, dzięki którym Praga jest miastem wyjątkowo atrakcyjnym dla turystów.

Miejsce 10: Wieża Daliborka
Wieża ta pochodzi z końca XV wieku, a do historii przeszła jako więzienie zamkowe. Nazwa tej wieży przypomina zresztą o pierwszym więźniu. Był nim szlachcic Dalibor, o którym przypomina ciekawa legenda. Sam zabytek przyciąga niezwykłą formą oraz mroczną przeszłością, dzięki czemu zwiedzanie zabytkowej baszty może się okazać wspaniałą przygodą dla każdego.

Miejsce 9: Maiselova synagoga

Dzięki pięknej, renesansowej formie oraz wspaniałym dekoracjom, była to swego czasu jedna z najpiękniejszych budowli w Pradze. Do dziś jest ona jednym z najcenniejszych zabytków Josefova – żydowskiej dzielnicy. Mimo przebudowy w XIX wieku, synagoga ta do dziś prezentuje się ciekawie, a jej wnętrze skrywa ciekawą ekspozycję. Można dzięki niej poznać losy Żydów czeskich oraz ujrzeć ciekawą kolekcję przedmiotów liturgicznych oraz zwoje Tory.

Miejsce 8: Domek Loretański
Mimo swych niewielkich rozmiarów, Domek Loretański jest jedną z największych atrakcji w Pradze. Kopia domu Matki Bożej z drewnianą figurą NMP przyciąga turystów oraz pielgrzymów. Efekt? Praska Loreta stała się ważnym miejscem na turystycznej mapie Czech i jedną z ważniejszych atrakcji tego miasta.

Miejsce 7: Klasztor na Strahovie
Ten ciekawy klasztor z XII wieku, mimo przebudowy w okresie baroku, nadal zachwyca swym historycznym charakterem. Choć i klasztorne zabudowania, i kościół mają wyjątkowy urok, dumą tego kompleksu jest biblioteka. To dzięki niej klasztor cieszył się niegdyś ogromną sławą w całym kraju.

Miejsce 6: Stary Cmentarz Żydowski
Ten kirkut jest najstarszą nekropolią żydowską w Europie. Założony w I połowie XV wieku, zaliczany jest do najważniejszych atrakcji Josefova. Znajdujące się tu macewy zachwycają swą symboliką, a każda z nich ma niezwykłą wartość.

Miejsce 5: Rynek Staromiejski i ratusz
To centrum Starego Miasta, a jednocześnie jedno z najciekawszych miejsc w Pradze. W pobliżu tego ważnego placu można ujrzeć wiele wspaniałych kamienic – cennych pamiątek po dawnych mieszkańcach miasta. Nie brak tu gotyckich budowli, które są wspaniałą atrakcją dla każdego miłośnika historii. Zachwycić tu może i ratusz, którego gotycka wieża sprawdza się doskonale jako punkt widokowy. Ratusz ten może się pochwalić jednocześnie ciekawym zegarem z XV wieku. To Orloj – jeden z najcenniejszych zabytków Pragi i jednocześnie jeden z najsłynniejszych zegarów w Europie.

Miejsce 4: Stranova synagoga
Jest to nie tylko najstarsza synagoga w Pradze, ale najstarsza, wciąż czynna bożnica w Europie. Wiadomo, że jej najstarsza część pochodzi z II połowy XIII wieku i stanowi jeden z najciekawszych przykładów wczesnogotyckiej architektury w tej części Europy.

Miejsce 3: Katedra św. Wita na Hradczanach
Perła architektury gotyckiej, najcenniejszy zabytek sakralny w Czechach i obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po Pradze – oto katedra, której patronuje św. Wit. Na turystów czeka tu m. in. kaplica św. Wacława, nagrobek św. Jana Nepomucena oraz mauzoleum cesarskie. Wielkim zainteresowaniem cieszą się tu również krypty królewskie, w których przez wieki chowano panów Czech.

Miejsce 2: Stary pałac królewski
Ważny punkt dla tych turystów, którzy odwiedzają Hradczany. Stary pałac królewski to kolejna perełka średniowiecznej architektury. Zadziwia on m. in. wspaniałą Salą Zieloną oraz Starymi Archiwami Ziemskimi. Ciekawym wnętrzem jest tu również Sala Władysławowska z XV wieku.

Miejsce 1: Most Karola
Symbol Pragi, jeden z jej najcenniejszych zabytków oraz atrakcja, której w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Most Karola to obiekt wyjątkowy. Średniowieczny most, ozdobiony barokowymi figurami świętych, jest miejscem tętniącym życiem. Piękny widok na zamek praski oraz na starówkę sprawiają, że turyści to miejsce odwiedzają wyjątkowo chętnie.

Praga to niezwykłe miasto. Tu każdy z nas może liczyć na moc atrakcji. Wycieczki do czeskiej stolicy nie bez powodu cieszą się tak wielkim zainteresowaniem. Turyści mogą do znaleźć wiele ciekawych propozycji spędzania czasu wolnego. Przygoda i piękno czekają tu na każdym kroku, a wrażenia związane z pobytem w tym mieście na długo pozostają w pamięci podróżników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here