Toruń: z wizytą w mieście Kopernika

0
1496
Toruń
Toruń

Stolica województwa kujawsko-pomorskiego nie bez powodu jest tak chętnie odwiedzana przez wycieczki. Miasto tak piękne jak Toruń z pewnością na uwagę turystów zasługuje. Położone na pograniczu Pojezierza Chełmińskiego i Kotliny Toruńskiej miasto znane jest doskonale z ciekawej historii i wspaniałych budowli, obok których trudno przejść obojętnie. Związane początkowo z zakonem krzyżackim miasto do dziś odgrywa ważną rolę w regionie. Liczne zabytki sprawiają, że turystyka na jego terenie ma się bardzo dobrze.

Pomnik Mikołaja Kopernika
Pomnik Mikołaja Kopernika

Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?
Większość turystów swe wycieczki po mieście rozpoczyna od wizyty na tutejszym Rynku Staromiejskim. Nie bez powodu. To najstarsza część miasta, która przyciąga największą uwagę swymi budowlami. Pomnik Kopernika i fontanny są jego wspaniałymi ozdobami, turystów najbardziej intryguje jednak tutejszy Ratusz Staromiejski. To wspaniała budowla, której wieża służy obecnie jako rewelacyjny punkt widokowy. Każdy, kto zdecyduje się wdrapać na jej szczyt, będzie mógł ujrzeć niezwykłą panoramę Torunia. Dodatkową atrakcją jest urządzone w tym zabytkowym gmachu muzeum. Z pewnością wizyty w nim nie będą żałować ci, których fascynuje sztuka średniowiecza. Czekają tu i okazałe witraże, i stare formy do pieczenia pierników. Innym ważnym zabytkiem, który koniecznie trzeba zobaczyć, jest Dwór Artusa. To piękna budowla w stylu neorenesansowym, która powstała przy toruńskim rynku pod koniec XIX stulecia. Z innych zabytków znajdujących się przy Rynku Staromiejskim zasługuje na wyróżnienie Kamienica Pod Gwiazdą. Jej barokowa fasada przyciąga uwagę, a w jej wnętrzu można obecnie podziwiać ciekawą kolekcję dzieł sztuki z terenów Dalekiego Wschodu. Toruń jest jednak kojarzony głównie z Kopernikiem. W czasie wycieczki po mieście nie można zatem pominąć tak ważnego zabytku, jakim jest Dom Kopernika. To ciekawy przykład gotyku mieszczańskiego, a zarazem miejsce, w którym miał przyjść na świat najwybitniejszy polski astronom. Z budowli świeckich interesującym zabytkiem jest też Pałac Eskenów, którego najbardziej charakterystyczną cechą stał się renesansowy portal. Pamiątką po krzyżakach są z kolei ruiny zamku. Innym ciekawym obiektem, który warto zobaczyć w czasie wycieczki do Torunia, jest Krzywa Wieża.

Kościół NMP
Kościół NMP

Toruń może również zadziwić swymi zabytkami sakralnymi. Na szczególną uwagę zasługuje kościół NMP, który niegdyś należał do zakonu franciszkańskiego. W jego wnętrzu czeka na zwiedzających okazały nagrobek Anny Wazówny, na uwagę zasługuje też renesansowa ambona. Inną cenną świątynią jest katedra Świętych Janów. Jej budowę rozpoczęto w XIII wieku, a we wnętrzu świątyni dojrzeć można wiele cennych zabytków sztuki sakralnej.

Copernicus Hotel
Copernicus Hotel

Toruń, jak na miasto w którym ogromną rolę odgrywa turystyka, może pochwalić się bardzo dobrym zagospodarowaniem. Na turystów czekają tu noclegi w hotelach i domach wycieczkowych, nie brak też oryginalnych lokali gastronomicznych. W efekcie w tym mieście można spędzić czas miło i przyjemnie, a możliwość zwiedzenia jego zabytków z pewnością dostarczy wielu przyjemności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here