Turystyczny potencjał Macedonii

1
1072

Pomijane jeszcze nie tak dawno Bałkany, dziś stają się coraz ważniejszym kierunkiem turystycznych wypraw. Biura podróży coraz chętniej oferują wycieczki po ich najpiękniejszych zakątkach, na czym zyskują nawet te najmniej znane państwa. Dobrym przykładem może być tu Macedonia, która jeszcze nie tak dawno była odwiedzana tylko przez wyjątkowo ciekawych świata miłośników podróży. Dziś z wycieczki po tym kraju może skorzystać każdy, komu marzą się Bałkany i ich atrakcje. Wyprawy takie ułatwiają biura podróży, które doceniły ten kraj i dostrzegły jego turystyczny potencjał. A jakimi atrakcjami może się pochwalić Macedonia? Dlaczego warto wybrać się na teren tego kraju?
Niewielka Macedonia ma się czym pochwalić, a na turystów czeka tu wiele ciekawych pod względem turystycznym atrakcji. Zamieszkana przez Macedończyków, Albańczyków, Turków, Serbów oraz Romów kraina to przede wszystkim wyjątkowa kultura, której trudno jest się oprzeć. Turyści chętnie poznają dzieje tej krainy oraz jej tradycję. Chętnie też urządzają wycieczki po tym kraju, a w ich trakcie starają się odkryć możliwie jak najwięcej skarbów Macedonii. Gdzie ich szukać?

Ruch turystyczny nie bez powodu skupił się w rejonie ochrydzkim. Główną atrakcją jest tu Ochryda – piękne, stare miasto, malowniczo położone na stromych brzegach jeziora Ohrid. Znane jest ono nie tylko z pięknej okolicy, ale i ze wspaniałej zabudowy. Licznie występują tu cerkwie oraz monastyry, w gronie których znalazło się sporo ciekawych obiektów, utrzymanych w stylu bizantyjskim. Jezioro przyciąga tez pięknymi plażami, dzięki którym turystyka w tej części Macedonii ma jeszcze większe szanse na pomyślny rozwój. Dla tych, którzy preferują turystykę aktywną, atrakcyjne są z kolei pobliskie stoki górskie oraz malownicze doliny. Tu można wędrować do woli, ciesząc się aktywnym wypoczynkiem i wspaniałymi widokami. Nic dziwnego, że i taką ofertę wypoczynku biura podróży coraz częściej prezentują w swych turystycznych katalogach.

A gdzie powinni się wybrać ci turyści, którzy chcą odkryć piękno macedońskich miast i zachwycić się niezwykłą architekturą tego kraju? Ważnym centrum turystycznym jest w Macedonii Skopje – jedno z ciekawszych miast, jakim mogą się pochwalić współczesne Bałkany. Mimo trzęsienia ziemi i związanych z tym faktem zniszczeń, miasto to może poszczycić się cennymi zabytkami. Są wśród nich ruiny rzymskich budowli, kamienny most, twierdza oraz liczne meczety, którym z całą pewnością warto się dokładniej przyjrzeć. Każdy z nich jest cennym zabytkiem, każdy z nich może się pochwalić piękną architekturą.

Macedonia jest też krajem atrakcyjnym dla miłośników przyrody. Jak już wspomniano, kraj ten może pochwalić się pięknymi górami. To właśnie na terenach górskich znaleźć można wiele miejsc o wyjątkowej wartości przyrodniczej, które – ze względu na swą wartość – zostały objęte ochroną jako parki narodowe. Każdy z nich stanowić może wyjątkową atrakcję turystyczną, każdy z nich może się również okazać rewelacyjnym celem wycieczki.

1 KOMENTARZ

  1. W czerwcu 2009r. byłem z nczoeazrną w Aleksandropolis. Mieszkaliśmy w hotelu Hera. Bardzo blisko do portu i dworca. W mieście można zauważyć wiele pięknych ptakf3w (w tym także te spotykane w Polsce) ponadto flamingi i inne egzotyczne dla nas ptactwo. W centrum można zobaczyć skamieniały pień dębu w ktf3ry został wmontowany publiczny kran. Ciekawym punktem wycieczki może być wardkada. To spływ łodziami i pontonami z przewodnikiem od miasta Feres do samego Morza Egejskiego. W mieście można zwiedzić przy okazji bizantyjskie zabytki w tym kościf3ł i fragmenty akweduktf3w oraz wiatraki z XIX w.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here