Tyrol: niezwykła kraina i jej skarby

0
626

Górska sceneria, cenne zabytki i wyjątkowa kultura – oto walory, dzięki którym Austria stała się jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów państw w Europie. W gronie krain, które uznawane są za wyjątkowo atrakcyjny cel wycieczki, znajduje się Tyrol. Jego specyficzny charakter oraz malownicze tereny to wielkie atrakcje, dzięki którym turystyka rozwija się tu coraz lepiej. Jakie skarby kryją się w tej części Austrii? Gdzie koniecznie trzeba zatrzymać się w czasie wycieczki po Tyrolu?

Górska kraina pełna atrakcji

Piękne Alpy, poszarpane Dolomity oraz niezwykle malownicze Wysokie Taury sprawiły, że Tyrol stał się atrakcyjnym kierunkiem dla miłośników wypoczynku w górach. Liczne szlaki piesze pozwalają na delektowanie się pięknem górskiej scenerii, a w dolinach czekają pasterskie osady. To w nich można odkryć niezwykłe bogactwo tyrolskiej kultury, która może oczarować zarówno muzyką i dialektem, jak i specyficznym strojem. W tyrolskich dolinach czekają też znane kurorty i ośrodki sportów zimowych. Malownicza dolina Innu może oczarować, choć jako miejsce rekreacji największą

popularnością cieszy się dolina Zillertal. Wielkimi atrakcjami są w tej górskiej krainie kopalnie, w których dawniej wydobywano cenne kruszce. Dla piechurów i narciarzy to niezwykle kuszący zakątek świata, na terenie którego można się cieszyć wypoczynkiem w niezwykłej scenerii. Wiele atrakcji czeka tu i na tych turystów, którzy kochają wycieczki rowerowe. Wycieczkowe rejsy po jeziorach tyrolskich, widokowe loty samolotami lub balonami oraz wspaniałe miejscowości to atrakcje, dzięki którym na terenie Tyrolu nudzić się nie można. Gdzie warto się wybrać podczas pobytu w tej części Austrii?

Z wizytą w tyrolskiej stolicy
Stolica Tyrolu, Innsbruck, to nie tylko ważny ośrodek zimowy, ale i wspaniałe miasto kuszące swymi zabytkami. Do największych atrakcji tego miasta zalicza się skocznia narciarska Bergisel, która stała się symbolem całego Tyrolu. Oczarować może i malownicza starówka, i wspaniały zamek Ambras – wyjątkowo ciekawy przykład renesansowej architektury. Łuk Triumfalny, wspaniała wieża ratuszowa oraz pałac cesarski to kolejne punkty, których w czasie wycieczki po mieście nie można pominąć. Innsbruck może się również pochwalić ciekawymi placówkami muzealnymi. Za tę najwspanialszą uchodzi Tyrolskie Muzeum Sztuki Ludowej, choć wielu wrażeń może też dostarczyć wizyta w Muzeum Radiowym. Dla rodzin z dziećmi oraz dla miłośników przyrody przygotowano wspaniałą atrakcję. To zoo alpejskie, w którym można podziwiać zwierzęta występujące w tych wspaniałych górach.

Dzięki malowniczej okolicy oraz ciekawym zabytkom znajdującym się na terenie miasta, Innsbruck stał się nie tylko ważnym ośrodkiem gospodarczym, ale i turystyczną stolicą Tyrolu. Z pewnością warto odwiedzić to miasto. Warto też poznać inne, mniej znane atrakcje tyrolskiej krainy. Jakie kierunki takich wypraw są szczególnie polecane?

Skarby Tyrolu Północnego

W północnej części Tyrolu nie brak malowniczych miasteczek i miejscowości, które mimo swych niewielkich rozmiarów mogą się pochwalić wielkimi zabytkami. W czasie wycieczki po tej części kraju koniecznie trzeba zajrzeć do miasteczka Stams i zwiedzić tutejsze opactwo cysterskie. Na terenie tego klasztoru, istniejącego już w XIII wieku, można nie tylko zapoznać się z pięknem architektury i tyrolską historią, ale i znaleźć noclegi. Pobyt w miejscu tak ważnym z historycznego punktu widzenia sam w sobie jest wielką atrakcją dla wielu turystów. Pięknym miasteczkiem, które może oczarować swą historyczną atmosferą, jest również Hall in Tirol. Piękna starówka oraz średniowieczny

zamek są tu głównymi atrakcjami, oczarować może również kościół parafialny z XIII wieku. Wielką ciekawostką jest też muzeum, w którym można zapoznać się z techniką wyrobu monet oraz ich historią. Cennymi zabytkami może się również pochwalić Kufstein – miasteczko znane z potężnej twierdzy oraz zabytkowych świątyń. Wielką atrakcją przyciąga też turystów Schwaz. Tu można poznawać dzieje wydobycia srebra, a taka lekcja historii jest bardzo ciekawa – głównie dzięki pokazowej kopalni powstałej tu z myślą o turystach. Schwaz może też zadziwić swą starówką, na terenie której ujrzeć można i fragmenty dawnych murów obronnych, i ciekawe kamienice wznoszone w stylu gotyckim.
Północny Tyrol to również piękne jeziora, w gronie których największą popularność zdobyło jezioro Achensee. Nad jego brzegami chętnie wypoczywał sam Maksymilian I, po którym pozostała tu ciekawa pamiątka w postaci pałacyku.

Tyrol Wschodni: kraina zamków

O ile w północnej części Tyrolu dominują historyczne miasta z malowniczymi starówkami, to wschodnia część tej krainy przyciąga przede wszystkim swymi zamkami. Zamek Anras jest tu jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, choć wycieczki chętnie odwiedzają i zamek Bruck, i zamek Heinfels. Warto też zajrzeć do miejscowości Kals, na terenie której znajduje się ciekawy kościół św. Jerzego – jeden z najciekawszych przykładów gotyckiej architektury w tej części kraju.

Malowniczy Tyrol to jedna z największych atrakcji, jaką może się pochwalić Austria. Piękno tej krainy dostrzegło już niejedno biuro podróży, a dzięki coraz szerszym ofertom wypoczynku każdy może cieszyć się możliwością odkrywania jej najcenniejszych skarbów. Wspomnienia z wycieczki po Tyrolu z pewnością na długo zapiszą się w pamięci każdego turysty, a sama podróż przez jego najpiękniejsze zakątki dostarczy wielu wrażeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here