Urojenia: co warto o nich wiedzieć?

2
2169

Zdrowie psychiczne przez wielu z nas traktowane jest po macoszemu. To źle, gdyż nasza psychika często płata nam figle. Współczesna psychologia posiada ogromną wiedzę na ten temat, a specjaliści potrafią wymienić długą listę problemów, na które każdy z nas może być narażony. Jakie zaburzenia są dość powszechne? Wbrew pozorom nie tylko nerwice i depresje męczą współczesnego człowieka. Groźne mogą się okazać i takie zaburzenia, jak urojenia. Co na ich temat wie psychologia? Jakie są przyczyny urojeń i w jaki sposób można z nimi walczyć?

Czym są urojenia?

Urojenia to zaburzenia, które zaliczane są do największych wyzwań dla nauki i psychologii. Skąd się biorą? Na to pytanie, mimo licznych badań, w dalszym ciągu nie udało się odnaleźć prostej i konkretnej odpowiedzi. Trudno więc wyjaśnić, dlaczego osoba zachowująca się normalnie, nagle zaczyna mieć przeczucie, że jest śledzona lub prześladowana. Urojenia takie są najczęstszym problemem, choć nie tylko one znane są specjalistom. Wśród wielu postaci urojeń jest też urojenie wielkości, które wiąże się z przekonaniem o wyższości chorego nad innymi. Jest to przeważnie nie znajdujące uzasadnienia w rzeczywistości przekonanie, a jednak osoba dotknięta takim zaburzeniem nie zdaje sobie z tego sprawy. Idea, która pojawia się w głowie człowieka cierpiącego z powodu urojeń, staje się ideą, której potrafi się on trzymać kurczowo i której broni, bez względu na wszystko. Co gorsza, nawet najbardziej logiczne argumenty nie są w stanie zmienić jego toku myślenia. Każde wydarzenie jest dodatkowo interpretowane w taki sposób, by można je dopasować do tej wizji, która pojawiła się w głowie człowieka cierpiącego z powodu urojeń.

Jakie urojenia są najczęstsze?
Urojenia mogą przybierać różne formy, a psychologia zna wiele niezwykłych przypadków takiego zaburzenia. Do tych, które zdarzają się najczęściej, zaliczają się urojenia prześladowcze. W takim przypadku chory ma wrażenie, że wciąż jest śledzony i obserwowany, czuje, że ktoś chce go skrzywdzić. Ciągle towarzyszy mu strach, a jego reakcje na zachowania innych ludzi mogą być zaskakujące – szczególnie w chwili, gdy chory poczuje się zagrożony. Inną grupą urojeń, z którymi można się dość często spotkać, są urojenia wielkościowe. W ich przypadku chory jest silnie przekonany o swej wyższości nad innymi. Wierzy, że jest najpiękniejszym i najmądrzejszym człowiekiem na świecie, choć nie jest to zgodne z tym, w jaki sposób odbiera go najbliższe otoczenie. Popularne są też urojenia winy. W takich przypadkach chorym najczęściej wydaje się, że zrobili coś złego. Towarzyszy im zatem poczucie winy, domagają się jednocześnie kary. Wiele osób z takimi urojeniami szuka śmierci, gdyż ma silne przekonanie, że taka kara im się należy. Wielką ciekawostką w świecie nauki są urojenia zbiorowe. To ciekawy i przerażający zarazem temat badań, w przypadku którego wciąż pojawia się więcej pytań, niż odpowiedzi.

Urojenia a inne zaburzenia psychiczne
Urojenia bardzo rzadko objawiają się samymi tylko halucynacjami. Często urojenia wiążą się z innymi chorobami psychicznymi, np. ze schizofrenią lub z depresją. Są one też dość typowe w przypadku psychozy oraz manii. Alkohol lub też choroba, która prowadzi do zniszczenia tkanki mózgowej to kolejne czynniki, które często wiążą się z urojeniami. W jaki sposób może sobie z takimi problemami radzić współczesna medycyna?
Leczenie musi być przede wszystkim dopasowane do urojenia, z którym boryka się pacjent. Podstawą staje się zatem odpowiednia diagnoza. Dzięki temu lekarz może się dowiedzieć, jakie urojenia towarzyszą choremu, może też popracować nad jego wizją świata. Bardzo często taka terapia pozwala choremu spojrzeć na siebie w bardziej obiektywny sposób lub też zrozumieć swe relacje z otoczeniem. By leczenie mogło przynieść odpowiednie wyniki, często trzeba połączyć psychoterapię ze stosowaniem leków. Zazwyczaj są to leki, które mają właściwości uspokajające. W skrajnych przypadkach niezbędne staje się jednak umieszczenie chorego w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym i podjęcie tam odpowiedniej, długotrwałej terapii.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here