Uwolnij się od przeszłości

0
2312

W jakim stopniu żyjesz przeszłością? Wracasz do niej często? Ma ona duży wpływ na Twoje obecne życie i zmagasz się z nią, a może sobie odpuściłeś? No i teraz jedno z dość istotnych pytań. Jeśli już wracasz do przeszłości, to skupiasz się na jej pozytywnych czy negatywnych aspektach? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki wpływ wywiera na człowieka przeszłość, to dobrze trafiłeś.

Przeszłość to nieistniejące już miejsce, do którego wraca wiele osób – oczywiście nie w fizyczny sposób – co sprawia, iż również w wielu przypadkach przez nią cierpią. Nie jest też żadną niespodzianką, iż ludzie w dużej mierze skupiają się niestety na negatywnych aspektach własnej przeszłości, a jeśli już coś dobrego się w niej wydarzyło, to pojawia się zazwyczaj nostalgia, że to już minęło. Niestety w ten sposób przeszłość infekuje poważnie teraźniejszość, a to z kolei odbije się również na przyszłości. Ludzie tworzą błędne koło, pewien schemat, z którego ciężko im się wydostać.

Zostaw przeszłość. Patrz na teraźniejszość.
Co prawda nie jest może czymś prostym wyrwanie się ze szponów przeszłości, jednak jest tak tylko dlatego, że człowiek sam daje na to przyzwolenie. Kompletnie nieświadomy zaciąga ją co rusz do własnego teraźniejszego życia, które niestety przez to cierpi.

Może lepiej będzie wyjaśnić to na dwóch przykładach. Pierwszy niech dotyczy związku. Osoba, która rozpoczyna nową relację, a nie uporała się emocjonalnie i mentalnie z poprzednim związkiem i partnerem może wnieść niestety pewien negatywny aspekt do nowej relacji. Jeśli cały czas pozwala sobie na cierpienie, ponieważ „ktoś coś jej kiedyś zrobił i zostawił”, to w tym przypadku nowy partner na tym ucierpi i związek również. Dodać należy, iż niestety to cierpienie nie jest tak naprawdę spowodowane tym, że „ktoś coś kiedyś zrobił”, tylko jest to przyzwolenie osoby cierpiącej na to, aby to cały czas trwało – nawet jeśli się to już dawno skończyło. Taka osoba cierpi przez własne myśli i emocje. Jeśli nie pozwala sobie na zainicjowanie w pełni czegoś nowego i danie sobie przestrzeni to jej zachowanie będzie rzucało cień na nowy związek, a to w prostej linii będzie prowadziło do rozłamów w przyszłości. Żeby dobrze się to skończyło, najpierw należy pogodzić się z przeszłością i z czystym sercem i umysłem wejść w nową relację.

Drugi przykład będzie dotyczył, powiedzmy biznesmena, któremu poprzedni interes nie udał się w pełni i teraz myśli nad nowym. W tej sytuacji podobnie jak i w powyższym przykładzie, jeśli nie dokona on rozrachunku z przeszłością oraz nie pogodzi się z nią i wejdzie w nowy biznes z jakimś negatywnym przekonaniem, to po prostu sytuacja się powtórzy. Przeszłość powinna zostać za drzwiami – tak można metaforycznie to ująć. A on powinien zacząć nowy biznes nieobciążony negatywnymi wspomnieniami i emocjami zaciągniętymi z przeszłości, albowiem jak już wiadomo, rzutować to będzie na jego teraźniejszość i przyszłość – czyli ucierpi na tym biznes. Dlatego tak ważne jest pozbycie się balastu z przeszłości.

Po co wracać do przeszłości?
To dobre pytanie. Są mimo wszystko pewne korzyści wynikające z powracania do niej. Należą do nich z całą pewnością np. miłe wspomnienia, dzięki którym człowiek może poczuć się lepiej. W tym celu można je przywołać w jakiejś przykrej chwili, aby poprawić własne samopoczucie. Również przypomnienie sobie jakichś sukcesów może wyrwać człowieka z letargu i pobudzić go do działania oraz dać mu motywację. Z tym że lepiej niech te „powroty” raczej stymulują i ukierunkowują odpowiednio, a nie wciągają w otchłań nostalgii i rozpaczy. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż linia pomiędzy jednym a drugim jest bardzo cienka i łatwo dać się omamić przez przeszłość. Ona może mocno trzymać i paraliżować człowieka, dlatego tak ważne jest przebywanie w niej w sposób kontrolowany.

Innymi jeszcze korzyściami, jakie można wyciągnąć z przeszłości, są: lekcje i doświadczenie. Czasami doświadczamy czegoś bolesnego w życiu i odnosimy porażki, jednak mają one na celu wskazanie nam, gdzie popełniliśmy błąd i co możemy zrobić lepiej następnym razem. Uczymy się dzięki temu i jeśli chcemy uniknąć ponownego cierpienia, możemy wtedy sięgnąć do przeszłości i sprawdzić, co ostatnim razem zrobiliśmy nie tak, jak trzeba po to, aby uniknąć podobnej sytuacji w teraźniejszości. Jeśli zrobi się to samo, popełni ten sam błąd to i przyszłość będzie również znana – wiadomo, co się stanie. Dlatego należy sięgać do przeszłości jedynie po informacje i nie przebywać w niej za długo. Wziąć to, co należy i zostawić ją za przysłowiowymi drzwiami.

Uwolnij się od przeszłości. Może nie będzie to łatwe zadanie jednak warte zachodu. Po co cierpieć przez coś, czego w zasadzie już nie ma? Po co dawać władzę nad sobą sytuacjom, przez które człowiek cierpiał? Tak samo i ludziom, którzy w jakiś sposób przyczynili się do tego? Cierpieć będzie na tym Twoje teraźniejsze życie, a nawet i przyszłe. Widma przeszłości zawsze będą wkradać się do Twojego życia, jednak to Ty jesteś tym, który decyduje czy wpuścić je, czy też nie. Bądź tego świadom, albowiem masz wybór. Możesz zostać w przeszłości lub równie dobrze możesz skupić się na teraźniejszości, dzięki czemu zbudujesz lepszą przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here