W stolicy państwa suskiego.

0
552

Jest doskonale znana turystom, a jej zabytki bez wątpienia zasługują na uwagę. Pięknie położona, zachwycająca licznymi ciekawostkami, jest Sucha Beskidzka jednym z ciekawszych miejsc w polskich Beskidach. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym miejscu? Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na gości? Oto mały poradnik dla tych, którzy w czasie wakacji postanowią odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

Niezwykłe położenie
O atrakcyjności Suchej Beskidzkiej decyduje już samo jej położenie. W jej rejonie stykają się ze sobą aż trzy grupy górskie: Pasmo Pewelskie, Beskid Makowski oraz Beskid Żywiecki. Sama Kotlina Suska, w której rozłożyła się Sucha Beskidzka, może zachwycić pięknymi widokami i atrakcjami. To miejsce, w którym na nudę nie można narzekać. Przepływająca przez Suchą rzeka Skawa jest dodatkowym walorem tego miejsca i istotnym elementem lokalnego krajobrazu.

Z kart historii
Sucha Beskidzka może się pochwalić długą historią. W przeszłości odgrywała ona ważną rolę w tym regionie, a jako stolica tzw. państwa suskiego zdobyła sławę w całej Polsce. Pierwsi osadnicy na tym terenie pojawili się już w XIII wieku. Byli to wołoscy pasterze, dzięki którym w rejonie Suchej powstało wiele dużych wsi. Do najbardziej znanych panów Suchej i całego państwa suskiego należy m. in. ród Słupskich. Po nich Sucha była własnością Włocha, Gaspaer Castiglione, z którego woli w XVI wieku powstał tu zameczek, wzorowany na zamku wawelskim. Ten suski Wawel do dnia dzisiejszego jest jednym z najważniejszych zabytków w Beskidach. Kasper Suski, bo takie imię przyjął Włoch w trakcie swego pobytu w Suchej, do dnia dzisiejszego jest jedną z najważniejszych postaci w dziejach tego regionu. Innymi znanymi panami Suchej byli Komorowscy, w czasach których Sucha Beskidzka z okolicznymi wsiami przekształciła się w potężne państwo magnackie. W czasach Komorowskich w Suchej powstał też okazało kościół oraz klasztor, rozwijała się również gospodarka. Od XVII do połowy XIX wieku państwo suskie stanowiło własność Wielopolskich. Niestety, był to jednocześnie czas stopniowego upadku jego znaczenia. W czasach konfederacji barskiej Sucha, podobnie jak wiele pobliskich miejscowości, poważnie ucierpiała wskutek prowadzonych w jej okolicy walk. O poległych konfederatach pamięta się tu do dnia dzisiejszego, a przypominają o nich liczne tablice pamiątkowe oraz konfederackie kapliczki. Jedna z nich znajduje się na górze Jasień. Ostatnimi właścicielami wsi byli Tarnowscy, urzędujący na suskim zamku w okresie międzywojennym. W czasie II wojny zamek został zajęty przez Niemców, którzy urządzili tu swe koszary. W latach okupacji w pobliżu Suchej Beskidzkiej przebiegała ważna granica, za którą rozciągały się tereny Generalnego Gubernatorstwa. Jako miejscowość graniczna, miała w tym czasie Sucha ogromne znaczenie strategiczne. Niemniej jednak miejscowi stawiali opór, a konspiracja rozwijała się tu w szybkim tempie.

Sucha Beskidzka dla turystów
Współczesna Sucha Beskidzka to przede wszystkim ważny ośrodek turystyczny. Malownicze tereny sprawiają, że turystyka ma się tu bardzo dobrze. Powstaje coraz więcej pensjonatów oraz kwater prywatnych, w których mogą przenocować turyści. Można się tu skupić na zwiedzaniu zabytków Suchej i odkrywaniu jej historii, można stąd również rozpoczynać górskie wycieczki. Dobra komunikacja sprawia, że bez problemów można korzystać i z tych szlaków turystycznych, które swój początek biorą w okolicznych miejscowościach. W samej Suchej Beskidzkiej również na nudę narzekać nie można. Piękne zabytki, w tym słynny zamek oraz regionalna Karczma „Rzym” działająca w zabytkowym budynku, są największymi atrakcjami Suchej. Liczne atrakcje turystyczne czekają również w okolicznych miejscowościach, które z pewnością warto odwiedzić w trakcie podróży po Beskidach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here