Wczasy w Egipcie – na co zwracać uwagę ?

3
3819
piramidy egipt giza
piramidy egipt giza

Wybierając wczasy w Egipcie powinniśmy zwrócić uwagę na parę istotnych czynników jak również dowiedzieć się istotnych informacji jak postępować gdy znajdziemy się już na miejscu. Poniżej parę wskazówek jak wybrać hotel, miejscowość wypoczynkową czy też termin podróży. Egipt jak wiadomo jest krajem arabskim jednak nie każdy wie, że w tych krajach standardy jeśli chodzi o jakość hoteli odbiegają od europejskich. Dla przykładu egipskie trzy gwiazdki odpowiadają europejskim dwóm. Jeśli wybieramy hotel zdecydowanie powinniśmy patrzeć na takie cztery gwiazdki wzwyż tak by potem nie być zaskoczonym np. standardem pokojów. Druga istotna sprawa to termin w jakim chcemy się wybrać. Warto pamiętać, że w najbardziej obleganych miesiącach jak lipiec i sierpień temperatury jak i ceny za wczasy w Egipcie są bardzo wysokie. Najwyższe temperatury sięgają nawet czterdziestu stopni dlatego wyjazd z małymi dziećmi w tych miesiącach nie jest najlepszym pomysłem. Miesiące, w których temperatury są niższe ( około 30 stopni) to maj, czerwiec i wrzesień dlatego najlepiej celować w takie terminy dodatkowym atutem tych miesięcy są nieco niższe ceny. Kolejną ważna sprawą jeśli chodzi o terminy to arabski kalendarz. Warto dowiedzieć się czy w okresie w którym wybieramy się do Egiptu nie zakończył się właśnie muzułmański post ramadan.

muzulmanski post ramadan
muzulmanski post ramadan

Jeśli tak to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w hotelu będzie bardzo dużo wypoczywających ludzi ze społeczności islamskiej. Najpopularniejsze miejscowości na wczasy w Egipcie to Szarm el-Szejk, Taba, Hurghada, Luksor każda z nich różni się trochę specyfiką w zależności od rodzaju wypoczynku który preferujemy. Jeśli planujemy spokojne wczasy bez rozrywek i centrów handlowych to lepiej będzie wybrać się np. do Hurghady. Natomiast jeśli chcemy poszaleć na zakupach i zwiedzić lokalne targowiska to lepszym wyborem będzie Szarm el-Szejk w pobliżu którego znajduje się jeden z większych targów w Egipcie – Old market i ekskluzywna dzielnica handlowa Soho. Jeśli natomiast wybieram się na wczasy w Egipcie z nastawieniem na nurkowanie to właściwie każda miejscowość będzie dobra gdyż z reguły nurkowania odbywają się z łodzi, które pływają w okolicach tych czterech miast. O czym pamiętać będąc w Egipcie pierwszy raz ? Zdecydowanie należy przyswoić sobie przepisy dotyczące przebywania na plaży i w wodzie. Główny nacisk położony tutaj jest na rafę koralową. Należy pamiętać, że rafy koralowej nie wolno deptać, niszczyć czy też wyławiać jej fragmentów z wody. W hotelach, które sąsiadują bezpośrednio z rafą koralową znajdziemy specjalne pomosty dzięki, którym będziemy mogli bezpiecznie wejść do wody nie niszcząc przy tym rafy. Przy takich hotelach obowiązkowo warto ze sobą zabrać maskę i rurkę do nurkowania by podziwiać piękno flory i fauny morza czerwonego i rafy koralowej.

Rafa Kolarowa Egipt
Rafa Kolarowa Egipt

Należy pamiętać by nie wyławiać niczego z wody i pod żadnym pozorem nie zabierać niczego z morza na lotnisko gdyż za taki proceder grożą w Egipcie wysokie kary, a nawet więzienie. Druga sprawa, z której warto sobie zdawać sprawę to tzw. „klątwa faraona” brzmi trochę strasznie ale tak naprawdę jest to ostre zatrucie pokarmowe spowodowane różnicami we florze bakteryjnej pomiędzy Europą, a Egiptem. Jak tego uniknąć? Przez pierwsze dwa, trzy dni należy uważać na to co jemy i pijemy. Radzi się unikać wody z kranu, czy też lodu do napojów, najlepiej spożywać napoje oryginalnie zamknięte oraz unikać słodyczy i owoców. Organizm po paru dniach powoli się przystosuje, a my będziemy mogli cieszyć się wczasami i uniknąć klątwy faraona. Polecane też jest spożywanie alkoholu do posiłków i zażywanie środków na problemy żołądkowe jak np. Nifuroksazyd dzięki czemu nasz organizm lepiej przystosuje się do zmiany flory bakteryjnej.

piramidy egipt giza
piramidy egipt giza

Dodatkowo warto pamiętać o różnicach religijnych i kulturowych szczególnie poza obszarem hotelowym. W hotelach można sobie pozwolić na w miarę normalne funkcjonowanie chyba, że na kolacje w hotelowej restauracji wymagany jest strój wieczorowy. Natomiast na mieście warto pamiętać o takich rzeczach jak pełniejszy strój w przypadku kobiet i mężczyzn. Długie spodnie ewentualnie suknia oraz zakryte ramiona to zdecydowanie polecany strój, a obowiązkowy jeśli chcemy zwiedzać budowle religijne np. meczety. Pamiętajmy również o tym, że nie mile widziane jest publiczne spożywanie alkoholu oraz zbytnie okazywanie sobie uczuć między partnerami.

3 KOMENTARZE

  1. Będąc w Egipcie niejednokrotnie śmiem twierdzić, że alkohol pity do posiłków by nie zwariowała nasz flora bakteryjna to mit. Nie ma znaczenia czy będzie pił to czy tamto. Jeśli Twój organizm jest osłabiony, jesteś swiezo po chorobie, przeziębieniu lub jeśli masz problem z żołądkiem lub brakiem witamin to złapiesz to czy ci się podoba czy nie. Po drugie – alkoholu poza obszarem hotelu nie kupisz. Chyba, że na dyskotece obok. Moja rada – Nifuroksazyd może zadziałać a nie musi – dawka maksymalna to 6 tabletek naraz. W 80% pomoże. A najlepsze są te ichnie miejscowe, dostępne w każdej aptece, działają w 100%. Do mycia zębów woda butelkowana, nie z kranu, nie pić wody pod prysznicem – nawet ci zdrowi coś złapią. W meczetach dają chusty, oczywiście gdzieniegdzie za opłatą ale w większości przypadków jest za free. Old Market to pomyłka, drożyzna jak nie wiem, i nie wyjdziesz stamtąd dopóki czegoś nie kupisz, bo zaraz zbiegają się sąsiedzi i strach odmówić. Ponadto post chyba nie bardzo trafiony w czasie, kto o zdrowych zmysłach wybiera się w tamte strony?

    • Niestety nie są to bezpieczne rejony, a napewno nikt nie chce dostać kulki w łeb. Oczywiście nie chciał by nikt być w samolocie z bombą na pokłądzie, tak jak ostatnio jeden samolot z rosjanami spadł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here