Włochy dla ciekawych: czym kusi Wenecja Julijska?

0
1335
Canal Grande w Trieste
Canal Grande w Trieste

Jest jedną z tych krain, którymi Włochy mogą oczarować każdego. Wenecja Julijska to wspaniałe i zróżnicowane krajobrazy, ciekawe oferty spędzania wolnego czasu oraz piękne miasta, które w czasie wycieczki po tym regionie koniecznie trzeba odwiedzić. Jakie atrakcje są tu szczególnie polecane przez biura podróży?

wenecja julijska gory
wenecja julijska gory

Włochy pełne kontrastów
Ta kraina zachwyca przede wszystkim swymi kontrastami. W czasie wycieczki po Wenecji Julijskiej szybko można się przekonać, że tu, w niewielkiej odległości od granicy z Austrią i Słowenią, mieszają się ze sobą liczne kultury i tradycje. Zróżnicowane są też krajobrazy. W tej części kraju Włochy zachwycają zarówno pięknymi górami, jak i morzem, które dla wielu turystów jest najważniejszą atrakcją podczas wycieczki do tego kraju. Co koniecznie trzeba zobaczyć na terenie Wenecji Julijskiej? W jakich miejscowościach biura podróży najchętniej podejmują swych klientów?

Canal Grande w Trieste
Canal Grande w Trieste

Triest: najważniejsze miasto w regionie
Biura podróży, które organizują wycieczki po tej części państwa włoskiego, zazwyczaj jako numer jeden w ofercie umieszczają właśnie to miasto. Triest bez wątpienia jest atrakcyjnym celem wycieczki, a turyści na terenie tego miasta nudzić się nie będą. Czeka na nich i piękna starówka, i malownicze wzgórze św. Justyna z zamkiem z XVI wieku. Czekają też piękne place i placówki muzealne, kuszą też kanały, nad brzegami których można spacerować w wyjątkowo przyjemnej atmosferze. Wielką atrakcją są również wielkie regaty, urządzane w Trieście w październiku. Przyciągają one tłumy gości z całego świata i stanowią wyjątkowo ważne wydarzenie w tej części kraju. Bardzo atrakcyjna jest też najbliższa okolica miasta. To słynny Kras – wyjątkowy płaskowyż, który jest idealnym terenem na wycieczki dla miłośników jaskiń i wspaniałych krajobrazów.

mozaika
mozaika

Akwileja: na Bursztynowym Szlaku
Akwileja to idealna propozycja dla tych turystów, którzy w czasie wycieczki po terenie Wenecji Julijskiej chcą zwiedzić miasto będące swego czasu jednym z ważniejszych punktów na mapie imperium. Akwileja, znana jako jedna z ważniejszych miejscowości na Bursztynowym Szlaku, bez wątpienia zasługuje na zainteresowanie. Najcenniejszymi skarbami są tu piękne mozaiki – wspaniałe pamiątki z czasów wczesnego chrześcijaństwa, z którymi można się spotkać m. in. podczas zwiedzania tutejszej bazyliki utrzymanej w stylu wczesnoromańskim. Koniecznie trzeba też zwiedzić miejscowe Muzeum Archeologiczne, w którym nie brak ciekawych dzieł sztuki z czasów imperium. Dla tych, którzy szukają dogodnego miejsca na wypoczynek nad morzem, również nie brak atrakcji. W niewielkiej odległości od tego pięknego miasta czeka Grado – piękne letnisko, którego dumą są wspaniałe, adriatyckie plaże oraz malownicza laguna.

grado wenecja
grado wenecja

Gorycja i jej muzea
To miasto zachwyca ciekawą architekturą oraz położeniem w pobliżu granicy ze Słowenią. Wycieczki zaglądają tu chętnie ze względu na ciekawe muzea, które przypominają o historii tego regionu. Ważnym punktem jest tutejsze Muzeum Średniowiecza, do zwiedzenia którego zachęcają liczne biura podróży. Najcenniejszym skarbem miasta jest jednak Muzeum I Wojny Światowej. W mieście, w pobliżu którego w czasie wojny przebiegała linia frontu, takie muzeum sprawdza się doskonale. Dla pań wielką atrakcją jest z kolei tutejsze Muzeum Mody i Sztuki, którego ekspozycja pozwala się zapoznać z modą oraz z historią przemysłu tekstylnego.

Udine piekne miastoCo jeszcze warto zobaczyć?
Włochy w tym rejonie mogą się pochwalić ciekawą kolekcją mniejszych miast, do których zorganizowane wycieczki zaglądają dość rzadko. W ich gronie znajduje się Udine – piękne miasto, na terenie którego można ujrzeć kilka ciekawych przykładów dawnej architektury oraz wspaniałe freski. Budynki w stylu weneckim stały się symbolem tego miasta i jedną z jego największych atrakcji, choć i tutejsza katedra wraz z Oratorium oraz Muzeum Katedralnym jest uznawana za wielką ciekawostkę. Zachwycić też może Pordenone – piękne miasto, które znajduje się w pobliżu słynnej Wenecji. I tu czeka wiele ciekawych perełek dawnej architektury, przy czym za najważniejsza atrakcję uznawana jest romańsko-gotycka dzwonnica św. Marka.

wenecja brzeg
wenecja brzeg

Wenecja Julijska to wyjątkowy skrawek państwa włoskiego, który może oczarować swą wyjątkową kulturą oraz ciekawymi zabytkami. Piękne miasta, tajemnicze jaskinie i plaże, które przyciągają letników to czynniki, dzięki którym na terenie tak różnorodnej krainy każdy miłośnik podróży znajdzie dla siebie moc atrakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here