Wrocław: turystyczna stolica Dolnego Śląska

0
588

Stolica Dolnego Śląska od lat intryguje turystów. Pełen cennych skarbów dawnej architektury Wrocław może zadziwić swym bogactwem oraz wspaniałą architekturą. Przyciąga Muzeum Narodowe, znaną atrakcją jest też Panorama Racławicka. Nie brak tu i innych miejsc, którym z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście? Jakie atrakcje turystyczne cieszą się największą popularnością wśród turystów?

Z kart historii
Położony nad Odrą Wrocław nie bez powodu uznawany jest za jedno z najciekawszych polskich miast. Już w początkach XI wieku był on siedzibą biskupstwa, a bliskość szlaków handlowych zapewniała mu pomyślny rozwój. Przez wieku stykały się tu ze sobą różne kultury, a sam Wrocław znany i ceniony był nie tylko jako ośrodek gospodarczy, ale i naukowy oraz kulturalny. Do dziś miejskie zabytki przypominają o wielkiej roli, jaką to miasto odgrywało w przeszłości. Gdzie koniecznie trzeba się wybrać, by najlepiej wczuć się w niezwykły klimat Dolnego Śląska?

Z wizytą na Starym Mieście

Spacer po Starym Mieście może na długo zapisać się w pamięci każdego turysty. Wspaniały Rynek, wyznaczony w XIII wieku, zadziwia swymi rozmiarami i piękną zabudową. Wznoszący się tu ratusz uznawany jest za jedną z najpiękniejszych siedzib władz miejskich na ziemiach polskich. Budowany na przełomie XIV i XV wieku jest wyjątkowym połączeniem gotyckiej i renesansowej architektury, a jego elewacja może zachwycić swymi dekoracjami. Szczególnie ciekawie prezentuje się wejście do Piwnicy Świdnickiej – piwiarni, która swą działalność zaczęła już w XIII wieku. Przy Rynku nie brak też wspaniałych kamienic. Szczególnie ciekawie prezentuje się kamienica Pod Złotym Słońcem, w której mieści się Muzeum Sztuki Medalierskiej – jedyna tego typu placówka w całej Polsce. Wielką sławę zdobyły też pobliskie kamieniczki Jaś i Małgosia, uznawane za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta.
Inną atrakcją Starego Miasta jest gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego. Wzniesiony w miejscu dawnego zamku książęcego, w XVII wieku służył jako Akademia Jezuicka. W swej obecnej formie jest jednym z najciekawszych przykładów barokowej architektury na ziemiach polskich, a jego najciekawszym wnętrzem jest okazała Aula Leopoldina. Równie ważną rolę w dziejach Wrocławia odgrywa Ossolineum – wspaniała biblioteka przeniesiona ze Lwowa, urządzona w dawnym barokowym klasztorze. Gotycki kościół garnizonowy czy barokowy kościół Najświętszego Imienia Jezus to najcenniejsze zabytki sakralne Starego Miasta, które mogą zachwycić swymi pięknymi wnętrzami.

Ostrów Tumski: niezwykły skrawek miasta
Ostrów Tumski ma swój niepowtarzalny urok. To najstarsza część współczesnego Wrocławia, a zarazem ważne centrum życia religijnego. To tu od XI wieku urzędowali biskupi, to tu znajdują się najcenniejsze zabytki sakralne miasta. Zachwyca kościół św. Marcina, zachwyca wyjątkowe Muzeum Archidiecezjalne. Zgromadzone w nim eksponaty stanowią jedną z najcenniejszych kolekcji w Polsce, a oprócz sprzętów liturgicznych i zabytków sakralnych można tu ujrzeć i takie rarytasy, jak egipskie mumie. Symbolem Ostrowa Tumskiego jest jednak potężna katedra św. Jana Chrzciciela. Wzniesiona w XIV wieku jest uznawana za jedną z najcenniejszych perełek gotyckiej architektury w Polsce.

Wrocław dla turystów

Tak chętnie odwiedzany przez wycieczki z całej Europy Wrocław może się pochwalić doskonałym zapleczem turystycznym. Noclegi można znaleźć zarówno w stylowych hotelach na Starym Mieście, jak i w schroniskach młodzieżowych. Liczne restauracje, kluby i kawiarnie czekają na gości, kusząc wspaniałymi wnętrzami i wyjątkową atmosferą. Zatrzymując się w tym mieście na dłużej, można skorzystać z możliwości odwiedzenia innych ciekawych zakątków miasta. Wrocławskie ZOO, Ogród Botaniczny czy Ogród Japoński znajdujący się w pobliżu słynnej Hali Ludowej to kolejne atrakcje, którymi może oczarować Wrocław.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here