Wybrzeże Trzebiatowskie: skrawek wybrzeża pełen atrakcji

0
537

Rozległe plaże oraz zabytkowe miasta są charakterystyczną tego niezwykłego skrawka Pomorza Zachodniego. Ci turyści, którzy zdecydują się odwiedzić Wybrzeże Trzebiatowskie, z pewnością szybko docenią jego piękno. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Jakie miejsca koniecznie trzeba uwzględnić w programie swej wycieczki?

Trzebiatów: wędrówki z historią w tle
Trzebiatów oraz jego najbliższa okolica to raj dla miłośników nie tylko pięknych widoków, ale i historii. W samym Trzebiatowie, najważniejszym mieście na tym odcinku wybrzeża, zachwycić może średniowieczny układ urbanistyczny, którego centralnym punktem jest rynek z barokowym ratuszem z XVIII wieku. Zachwycić też mogą wzniesione przy rynku kamienice oraz pobliski kościół Mariacki z XIV wieku. W jego wnętrzu można dojrzeć fragmenty średniowiecznej polichromii, renesansowe stalle oraz piękne witraże, które pojawiły się w kościele „dopiero” w XIX wieku. Odnowione mury obronne oraz gotycka kaplica św. Ducha to kolejne atrakcje Starego Miasta, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Cennym zabytkiem jest także pałac nad Regą, który powstał w XVII wieku, a który swą obecną formę zawdzięcza odbudowanie przeprowadzonej w latach 80. XX wieku. Poza terenem Starego Miasta na uwagę zasługuje inna ciekawa kaplica, w której dziś na nabożeństwach spotykają się grekokatolicy. To kaplica św. Gertrudy, będąca kolejnymi interesującym przykładem sztuki gotyckiej na terenie Trzebiatowa.
Trzebiatów, w którym można bez problemów znaleźć noclegi i lokale gastronomiczne, może stać się również doskonałą bazą wypadową dla turystów chcących urządzać sobie ciekawe wycieczki po okolicy. Z Trzebiatowa można dostać się do pobliskiego Trzęsacza, którego symbolem są ruiny kościoła znajdujące się na potężnym klifie. Warto też zatrzymać się w Dreżewie, którego najcenniejszym zabytkiem jest obronny pałac z XIX wieku. Na miłośników tradycyjnych wiosek rybackich czeka z kolei Niechorze – rybacka wioska położona pomiędzy Bałtykiem a jeziorem. Piękne klify i latarnia morska są atrakcjami Niechorza, które i tak cieszy się wyjątkową popularnością wśród turystów ze względu na swe naturalne walory wypoczynkowe.

Z wizytą w Kamieniu Pomorskim
To jedno z najpiękniejszych miast na terenie Wybrzeża Trzebiatowskiego. Kamień Pomorski może się pochwalić ciekawą zabudową oraz pokaźną kolekcją zabytków. Budowana od XIII do XV wieku katedra bez wątpienia zasługuje na uwagę, podobnie zresztą jak pobliski pałac biskupi utrzymany w stylu typowym dla późnego gotyku. Kamień Pomorski jest też znany z Festiwalu Organowego, swą sławę zawdzięcza on również prowadzonej tu działalności uzdrowiskowej. Pobyt w tym mieście może przynieść wiele korzyści tym, którym dokuczają problemy związane z reumatyzmem oraz z układem krążenia. Turystyka, dzięki naturalnym walorom miasta, rozwija się tu dobrze. Ci, którzy zarezerwują sobie noclegi na terenie Kamienia Pomorskiego, będą mieli wspaniałą okazję do urządzania wypraw po jego okolicy. Z pewnością warto zajrzeć do pobliskiego Jarszewa, pięknymi folwarkami kusi z kolei Dobropole. Na uwagę zasługuje także Świerzno, którego największą atrakcją jest zabytkowy dwór.

Gryfice: zabytki nie tylko techniki
Kojarzone przede wszystkim z kolejką wąskotorową Gryfice mogą się pochwalić i piękną zabudową miejską, i pełną atrakcji okolicą. Oprócz skansenu kolejki wąskotorowej na terenie tego miasta czeka też wspaniały kościół gotycki z XIII wieku, czekają też cenne pamiątki z XIV stulecia – pozostałości dawnych murów obronnych. Z dawnych fortyfikacji miejskich zachowały się również bramy: Wysoka oraz Kamienna, cennym zabytkiem jest również XV-wieczna Baszta Prochowa. Noclegi w Gryficach umożliwiają dokładne zapoznanie się z okolicznymi atrakcjami. Jest ich wiele. W pewnością warto odwiedzić pobliskie miasteczko Płoty, którego historia sięga czasów wczesnego średniowiecza. Do dziś można tu podziwiać dwa zamki oraz malowniczy park krajobrazowy. Warto też zwrócić uwagę na Golczewo – miasto znane z atrakcyjnego położenia na skraju Puszczy Goleniowskiej. Neogotycki kościół oraz wieża, będąca jedyną pamiątką po istniejącym tu niegdyś zamku biskupim, są najbardziej charakterystycznymi elementami w panoramie miasta, z kolei pobliskie jeziora: Szczucze i Okonie są miejscami doskonale znanymi wśród wędkarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here