Wyspy Dalmatyńskie: co mogą zaoferować turystom?

0
890

Od kilku lat trwa swoista moda na spędzanie wakacji na chorwackich wyspach. Dalmacja może pochwalić się tysiącem wysp, których plaże stały się dumą kraju. Chorwacja znana jest jako kraj, w którym świetnie rozwija się turystyka. Jednym z popularniejszych regionów turystycznych są Wyspy Dalmatyńskie. Na których z nich można spędzić udane wczasy? Które Wyspy Dalmatyńskie są najlepsze dla tych, którzy chcą spędzić wyjątkowe wczasy w Chorwacji? Jakie atrakcje czekają na ich terenie?

Odkryj piękno wyspy Pag
Jest jedną z najchętniej odwiedzanych wysp w Dalmacji, a wczasy na jej terenie to gwarancja dobrego wypoczynku. Wyspa Pag to jedna z podstawowych ofert, którymi uwagę klientów przyciągają biura podróży. Jak można spędzić czas na jej terenie? Piękne plaże i doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych nie są jedyną zaletą tej wyspy. Pag to również piękne miasta i cenne zabytki, dzięki którym wycieczki po jej terenie stają się wspaniałą przygodą dla każdego turysty. Z pewnością warto wybrać się na spacer uliczkami miasta Pag – najważniejszego miasta na wyspie, którego starówka może oczarować wiekowymi świątyniami i pięknym Pałacem Dożów – bezcenną pamiątką z okresu weneckiego.

Hvar: jak spędzić czas na tej wyspie?
Hvar jest wyspą idealną dla miłośników plażowania, pięknych widoków oraz cennych zabytków. Wczasy na jej terenie to okazja do zapoznania się z najpiękniejszymi miejscowościami, jakimi może oczarować wyspiarska Dalmacja. Pełne wyjątkowych zabytków miasto Hvar może oczarować wspaniałymi budowlami, jednak nie tylko ono stanowi atrakcyjny cel wycieczki. Wspaniałą zabudową może się również pochwalić Stari Grad, na terenie którego czekają zabytkowe rezydencje, świątynie i wspaniałe placówki muzealne. Kolejną osadą, którą warto odwiedzić ze względu na cenne zabytki, jest Jelsa. Kusi ona zarówno pamiątkami z czasów średniowiecza, jak i pozostałościami antycznego miasta. Pobliska zatoka sprawia, że jest ona jednocześnie popularnym ośrodkiem wypoczynkowym i miejscem chętnie wybieranym na rodzinne wczasy w Chorwacji.

Przeczytaj więcej na temat tej wyspy:
http://clikcoin.pl/hvar-wyspa-pelna-slonca/

Korcula i jej skarby
Wyspa Korcula to kolejny skarb, dzięki któremu Dalmacja stała się tak popularnym kierunkiem turystycznych wypraw. Zróżnicowana linia brzegowa, górzysta sceneria wyspy oraz piękne lasy są wielkim bogactwem tej wyspy. Czekają tu piękne plaże i letniska, na terenie których można wypoczywać we wspaniałym otoczeniu oraz korzystać z licznych możliwości uprawiania sportów wodnych. Nie brak tu również miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić ze względu na ich zabytki. Murami obronnymi, pałacami i zabytkowymi świątyniami może oczarować turystów miasto Korcula – wyspiarska stolica, znana też z wielu ciekawych placówek muzealnych. Ciekawą zabudową może się również pochwalić Blato – malownicza miejscowość znana m. in. z renesansowego kasztelu oraz średniowiecznymi kościółkami, z którymi można się spotkać w czasie wędrówek po jej okolicy.

Korcula – trzecia pod względem wielkości wyspa w tym regionie. Wyspa ta wyróżnia się łagodnym klimatem, a to sprawiło, że ceniona jest jako miejscowość o charakterze uzdrowiskowym. Turyści zaglądają tu wyjątkowo chętnie, zaś sama wyspa jest świetnie przygotowana na ich przyjęcie. Dużą atrakcją są znajdujące się na tej wyspie winnice, z których pochodzą bardzo dobre i cenione wina.

Na tej wyspie również nie brak ciekawych miejsc. Na uwagę zasługuje grota Vela Spilija, w której odkryto ślady pobytu człowieka z okresu neolitu. Później zakładali tu swe osady mieszkańcy pochodzący ze starożytnej Grecji. W miejscu jednej z takich osad powstało obecne miasto Korcula. Tu znajduje się jeden z najciekawszych zabytków całej Dalmacji – katedra św. Marka. Jej styl balansuje pomiędzy gotykiem a renesansem, samą zaś świątynię wznoszono w XV-XVI wieku. Wzrok przyciąga bogato zdobiony portal. Innym ciekawym zabytkiem sakralnym jest tu XIV – wieczny kościółek św. Piotra, który również może pochwalić się pięknym portalem w stylu renesansowym. Największą atrakcją tego miasta jest jednak dom, w którym urodził się Marco Polo, słynny żeglarz i podróżnik żyjący w XIII wieku.
Ciekawą miejscowością na tej wyspie jest Lumbarda, znana miejscowość wypoczynkowa, której największą atrakcją jest rozległa plaża. Miejscowością o charakterze uzdrowiskowym jest natomiast Vela Luka, w której można skorzystać z borowin słynących ze skuteczności w walce z reumatyzmem.

Więcej na temat Korculi:
http://clikcoin.pl/odkrywanie-wysp-dalmatynskich-czym-zachwyci-nas-korcula/

Wyspa Brac: czym może zachwycić turystów?
Wspaniała linia brzegowa oraz piniowe lasy, tereny idealne do wypoczynku nad morzem oraz urządzania pieszych wypraw w góry – tak różnorodną ofertą wypoczynku może się pochwalić największa z Wysp Dalmatyńskich. Brac to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz dla tych, którzy marzą o błogim lenistwie na plaży. Czeka tu również wiele atrakcji dla miłośników historii, a zabytków godnych uwagi jest tu sporo. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę w czasie wycieczki po tej wyspie? Ciekawą miejscowością jest Supetar, na terenie którego można ujrzeć średniowieczny kościół św. Łukasza oraz ciekawe mauzoleum. Ciekawą pustelnią, założoną w XVI wieku, kusi Blaca – miejscowość kusząca ciekawymi pamiątkami historycznymi i malowniczą zatoką. Miejscem, w którym wypoczynek na pięknych plażach można połączyć ze zwiedzaniem wspaniałych zabytków, jest też miejscowość Bol. Tu największym rarytasem jest słynny Złoty Przylądek, uznawany za jedną z najpiękniejszych plaż w całej Chorwacji. Czekają tu również wspaniałe zabytki, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje klasztor Dominikanów wraz z muzeum oraz kościół św. Jana i Teodora z XI wieku. Słynie ona z pięknych plaż i gajów oliwnych. Najważniejszym miastem na tej wyspie jest Supetar, w okolicy którego zachowało się sporo pamiątek po czasach rzymskich oraz wczesnochrześcijańskich. Miłośnicy pięknych widoków koniecznie powinni udać się na Vidovą Gorę. Innymi popularnymi miejscowościami na tej wyspie są Milna oraz Bolu. Bardzo ciekawa jest również Povlja – znana miejscowość letniskowa oraz rybacka, na terenie której wczasy chętnie spędzają całe rodziny.

Wiecej na temat wyspy Brac:
http://clikcoin.pl/skarby-dalmacji-z-wizyta-na-wyspie-brac/

Wyspa Vis dla miłośników natury
Nieco słabszym zagospodarowaniem może się pochwalić wyspa Vis. Ma ona jednak tę zaletę, że na jej terenie można się nacieszyć malowniczymi krajobrazami, wspaniałą przyrodą oraz zacisznymi zatokami. Dla tych, którzy zamierzają spędzić wczasy w Chorwacji w kameralnej atmosferze, z dala od tłumów i gwaru, ta wyspa jest z pewnością wymarzonym miejscem. Wypoczynek na plaży oraz spacery pobliskich wzniesieniach to najpopularniejszy sposób na spędzanie tu czasu wolnego. Warto też zwiedzić miasto Vis, znane z kilku zabytkowych świątyń oraz ciekawego muzeum archeologicznego. Zabytkami sakralnymi i ciekawym kasztelem może się również pochwalić pobliska Komiża, której w czasie wypoczynku na wyspie również warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Inną ciekawą wyspą, o górzystym charakterze, jest Hvar.
Historia osadnictwa na tej wyspie sięga czasów prehistorycznych, zaś starożytni Grecy mieli tu swoją kolonię. Gościli to również Rzymianie, których z czasem wyparła ludność słowiańska.

Najważniejszą miejscowością na tej wyspie jest miasto Hvar, malowniczo położone nad zatoką i otoczone gajami oliwnymi. Uwagę przyciągają otaczające to piękne miasto mury obronne. Warto odwiedzić tutejszy Arsenał, w którym obecnie znajduje się galeria malarstwa. Wcześniej w budynku tym miał swą siedzibę najstarszy na całych Bałkanach teatr. Z ciekawymi zabytkami sztuki sakralnej można zetknąć się we wnętrzu katedry św. Stjepana, którą wzniesiono w XVI-XVII wieku.

Inną ważną miejscowością położoną na wyspie Hvar jest Stari Grad. W jego centrum znajduje się XVI-wieczny zamek, będący dawniej obronnym dworem letniskowym. Warto odwiedzić również tutejszy kościół dominikanów, w którym znajduje się ciekawa kolekcja obrazów oraz numizmatów.

Znanym portem i kąpieliskiem na wyspie Hvar jest rybackie miasteczko Vrboska. Na turystów czeka tutaj piękna plaża oraz liczne hotele i kempingi. Ciekawym zabytkiem w tej miejscowości jest renesansowy kościół św. Marii z XVI wieku, w którym bardzo dobrze widoczny jest jego obronny charakter. Innym ciekawym portem rybackim na wyspie Hvar jest Sucuraj, w którym można zobaczyć ruiny XVI-wiecznego klasztoru augustianów oraz twierdzy weneckiej.

Wiecej na temat wyspy Hvar:
http://clikcoin.pl/hvar-wyspa-pelna-slonca/

Ciekawą Wyspą Dalmatyńską jest również Miljet
Największa wyspa południowej Dalmacji. Dawniej była to wyspa zamieszkiwana przez korsarzy, którzy bardzo często atakowali rzymskie statki. Gdy Rzymianom udało się zdobyć tę wyspę, urządzono na niej więzienie dla dostojników rzymskich będących wrogami politycznymi cesarza Augusta. Dziś wyspa ta kusi turystów pięknymi plażami, zaś najpiękniejsze są te w zatokach Saplunara oraz Turkovica. Głównym portem na tej wyspie jest Polace. W północno – zachodniej części wyspy znajduje się park narodowy, na terenie którego można zobaczyć malownicze jeziora.

Przyroda Wysp Dalmatyńskich
Wyspy Dalmatyńskie przyciągają nie tylko malowniczymi miasteczkami i modnymi letniskami. Na ich terenie można się również spotkać ze wspaniałą przyrodą. W gronie miejsc wyjątkowo atrakcyjnych dla miłośników przyrody znajduje się Park Narodowy Kornati, którego największą atrakcją są piękne wyspy o charakterze krasowym. Niemal na każdej wyspie można ujrzeć malownicze zatoczki oraz ciekawe parki miejskie, dzięki którym nawet w najgwarniejszych kurortach każdy może wypoczywać w otoczeniu wspaniałej zieleni.

Każda z Wysp Dalmatyńskich może zachwycić, a ich świetne zagospodarowanie jest dodatkową zachętą do wypoczynku na ich terenie. Hotele, pensjonaty oraz liczne kwatery prywatne sprawiają, że w tej części Chorwacji każdy znajdzie noclegi dopasowane zarówno do swych potrzeb, jak i możliwości finansowych. W organizacji wypoczynku na ich terenie pomagają również biura podróży, które od lat organizują wczasy na terenie najpiękniejszych wysp Chorwacji.

Wczasy w tak pięknym kraju, jakim jest Chorwacja, każdemu mogą sprawić wiele radości. Wyspy Dalmatyńskie są tu najdogodniejszym miejscem wypoczynku, a na brak atrakcji na ich terenie nie można narzekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here