Z wizytą w mieście św. Marka

0
514

Malownicze kanały, unikalna architektura – takie są nasze wyobrażenia o Wenecji. To jedno z najpiękniejszych miast jakim mogą się pochwalić Włochy, a zarazem niezwykłe skupisko zabytkowych rezydencji oraz świątyń. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście? Jak podróżować po tym wyjątkowym zakątku państwa włoskiego?

Perły świeckiej architektury
Wzniesiony w 1422 roku Złoty Dom czy służący dziś jako Muzeum Sztuki Weneckiej Ca’Rezzonico z połowy XVII wieku to tylko dwa z najciekawszych przykładów miejskiej architektury pałacowej. Najsłynniejszym zabytkiem świeckiej architektury jest jednak Pałac Dożów – budynek, który stał się wizytówką miasta. To tu można ujrzeć słynne Schody Gigantów, to tu czekają reprezentacyjne izby rządowe oraz wspaniałe apartamenty. Wizyta w ich wnętrzu na długo pozostaje w pamięci, podobnie jak wędrówka złotymi Schodami czy wspomnianymi już Schodami Gigantów.

Najpiękniejsze świątynie Wenecji
Najsłynniejszym zabytkiem sakralnym miasta jest bez wątpienia Bazylika św. Marka. Wzniesiona już w IX wieku jako miejsce złożenia relikwii św. Marka swój obecny kształt zyskała pod koniec XIX stulecia. Wspaniałe portale oraz reprezentacyjne drzwi z brązu już z daleka przyciągają uwagę i świadczą o wyjątkowym bogactwie bazyliki. Piękne mozaiki i rzeźby w kościelnym wnętrzu prezentują się wspaniale, przy czym turystów najbardziej intryguje dolna część bazyliki. Jest ona utrzymana w stylu weneckim i bizantyjskim, dzięki czemu kontrastuje z piętrem utrzymanym w stylu typowym dla późnego gotyku. Złoty Ołtarz oraz kościelny skarbiec są kolejnymi atrakcjami dla tych, którzy chcą na własne oczy ujrzeć najpiękniejsze zabytki sakralne świata oraz wyjątkową kolekcję relikwii. To najpiękniejsza, lecz nie jedyna godna uwagi świątynia Wenecji. Zachwycić może kościół Santa Maria della Salute, w którym można ujrzeć bizantyjską ikonę z XIII stulecia oraz obraz Tycjana przedstawiający „Zesłanie Ducha Świętego”. Warto też rozszerzyć program swej wycieczki po Wenecji i zajrzeć do kościoła Santa Maria Gloriosa dei Frari. Ta ciekawa budowla z XIV stulecia zaliczana jest do najciekawszych przykładów weneckiego gotyku, a zgromadzone w jej wnętrzu zabytki to wyjątkowo cenne dzieła sztuki. To kolejne miejsce, w którym można spotkać się z twórczością Tycjana, pięknie prezentuje się też obraz Donatella.

Weneckie mosty
Mosty są kolejną ciekawą grupą zabytków charakterystycznych dla poprzecinanej kanałami Wenecji. Jednym z ciekawszych jest most, który przemierzali więźniowie odbywający kary w pobliskim więzieniu. Od ich westchnień most nazwany został Mostem Westchnień. Jest on jednym z najchętniej odwiedzanych mostów Wenecji, choć o uwagę turystów zawzięcie konkuruje z nim Most Rialto. Wzniesiony pod koniec XVI stulecia do dziś jest miejscem opanowanym przez drobnych handlarzy, którzy nieco utrudniają delektowanie się jego pięknem.

Miejsca, które trzeba zobaczyć
Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki do Wenecji jest wizyta na Placu św. Marka. Wytyczony w XI wieku stanowi centrum miasta. To przy nim znajdują się najpiękniejsze budowle, to tu spotykają się turyści z różnych stron świata. Przy tym placu wznosi się Bazylika św. Marka oraz słynna wieża zegarowa w końca XV wieku. Warto też odwiedzić Bibliotekę Marciano z połowy XVI wieku, która do dziś zachwyca pięknymi wnętrzami. Wśród wielu innych ciekawych miejsc na szczególne wyróżnienie zasługuje także Arsenał – obiekt z XII stulecia, który w czasach Republiki Weneckiej był jedną z najważniejszych stoczni na świecie. W pobliżu Arsenału znajduje się kolejna ciekawostka – spichlerz z XV wieku, będący największym tego typu obiektem we Włoszech.

Wenecja dla turystów
Choć wycieczki do Wenecji ma w swym programie praktycznie każde biuro podróży, by odkryć jej magię trzeba spędzić w mieście kilka dni – najlepiej w trakcie indywidualnego wyjazdu. Wbrew pozorom zaplanowanie takiej wyprawy nie jest zadaniem trudnym. Coraz tańsze bilety lotnicze pozwalają na dotarcie do weneckiego portu lotniczego w szybki i wygodny sposób, a dzięki gondolom oraz wodnym taksówkom można szybko dostać się w wybrane zakątki miasta. Choć miasto wydaje się oazą luksusu, można tu znaleźć noclegi na każdą kieszeń. Zróżnicowana baza noclegowa sprawia, że można skorzystać zarówno z eleganckich hoteli, jak i tańszych domów wycieczkowych. W miejscowych restauracjach czekają z kolei wyborne przysmaki – specjały weneckiej kuchni, w której ważne miejsce zajmują ryby i owoce morza. Goszcząc w tym mieście warto też skorzystać z tak ekonomicznego rozwiązania, jakim jest karta rabatowa obniżająca koszty podróży wenecką komunikacją publiczną i pozwalającą na korzystanie ze zniżek w muzeach oraz restauracjach. W efekcie Wenecja staje się miastem dostępnym dla wszystkich, nawet tych mniej zamożnych turystów, a odkrywanie jej piękna wcale nie musi wiązać się z obciążaniem domowego budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here