Z wizytą w Świebodzicach

0
2958
Dolny Śląsk
Dolny Śląsk

Dolny Śląsk to kraina niezwykła, której najwspanialszym fragmentem stały się Sudety. Nie bez powodu zresztą. To pasmo górskie może zachwycić swymi pasmami i szczytami, pomiędzy którymi znalazło się miejsce dla wyjątkowych miejscowości. Sudety są przecież tak chętnie odwiedzane przez wycieczki nie tylko z powodu pięknych wzniesień, ale i wspaniałych kotlin pełnych wyjątkowych miast.

Świebodzice
Świebodzice

Jednym z nich są Świebodzice
Miasto nieco zapomniane przez turystów, za to wyjątkowo urocze. Wzmianki o Świebodzicach pojawiają się już w dokumentach z XIII wieku. Wiadomo, że w tym czasie Świebodzice już czerpały sporo korzyści dzięki biegnącym w ich pobliżu szlakom handlowym. Już w okresie średniowiecza w tym mieście bardzo dobrze rozwijał się handel, a mieszczanie na brak dochodów narzekać nie mogli. W XIX wieku w Świebodzicach dość prężnie zaczął się rozwijać przemysł. Powstała tu fabryka lnu i płótna, a w latach 30. XIX stulecia swą działalność rozpoczęła wielka przędzalnia mechaniczna. Włókiennictwo stało się w tym czasie podstawą lokalnej gospodarki, jednak nie tylko ono odgrywało ważną rolę w życiu miasta. Równie ważna była produkcja zegarów. Jeden z zabytkowych zegarów wyprodukowanych tu w XIX wieku do dziś jest największą ozdobą miejscowej poczty. Współczesne Świebodzice to miasto kuszące pięknym położeniem oraz wspaniałą zabudową. Atrakcji, które czekają w tym miejscu na zwiedzających jest sporo. Którym z nich warto poświęcić nieco więcej uwagi?

Ratusz w Świebodzicach
Ratusz w Świebodzicach

Poznawanie miasta najlepiej rozpocząć na rynku. Tu można ujrzeć ciekawy ratusz oraz szereg zabytkowych kamienic. Większość z nich powstała w okresie największego rozwoju miasta, czyli pod koniec XVIII i w XIX stuleciu. Dziś każda z nich jest cenną pamiątką i wspaniałą ozdobą miasta jednocześnie. Wspaniałą budowlą jest też pałac Seidlów, który powstał w XIX wieku. Są to dość młode zabytki, jednak i dla miłośników „staroci” znajdzie się w Świebodzicach coś ciekawego. Czym mogą Świebodzice oczarować miłośników architektury czasów średniowiecza? Podstawową atrakcją mogą stać się dla nich fragmenty dawnych murów miejskich, które ocalały w południowo-zachodniej części miasta.

Kościół Św. Mikołaja w Świebodzicach
Kościół Św. Mikołaja w Świebodzicach

Ze starszych budowli na uwagę zasługuje kościół św. Mikołaja, którego budowę rozpoczęto w XIII wieku. Do dziś w jego bryle doskonale widoczne są silne wpływy gotyckiej architektury. Równie wielką atrakcją jest kościółek św. Anny – romańska budowla, w której bryle do dziś doskonale widoczne są cechy obronne. Wiadomo, że ta świątynia powstała w XII wieku i w średniowiecznych Świebodzicach odgrywała bardzo ważną rolę. Zabytkiem, który koniecznie trzeba uwzględnić w programie swej wycieczki do Świebodzic, jest z kolei kościół św. Franciszka. Ta ciekawa budowla sakralna powstała w XIII wieku w miejscu drewnianego kościółka zniszczonego podczas tatarskich najazdów. Dziś świątynia św. Franciszka uznawana jest za jedną z najstarszych w tej części Dolnego Śląska. Miłośnicy historii i tajemniczych opowieści znajdą też dla siebie wiele atrakcji w najbliższej okolicy miasta. Nie brak w pobliżu krzyży pokutnych, które powstawały przy głównych traktach w dobie średniowiecza jako akty skruchy przestępców. Dziś każdy taki krzyż jest bezcennym zabytkiem.

Świebodzice, miasto średniowiecznych i barokowych budowli, z pewnością zasługuje na uwagę turystów. Warto zwiedzić je w czasie wyprawy w Sudety, warto choć na chwilę zatrzymać się przy jego zabytkach. Wrażenia z takiej wizyty z pewnością na długo zapiszą się w pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here