Zaburzenia pamięci – co warto o nich wiedzieć?

0
680

Dla każdego człowieka pamięć jest kwestią bardzo ważną. To dzięki niej możemy sprawnie funkcjonować w społeczeństwie, to dzięki niej radzimy sobie z licznymi obowiązkami. Gdy pamięć zaczyna zawodzić, musimy się zmierzyć z licznymi problemami. Czy przed tak wielkim problemem, jakim są zaburzenia pamięci, można się w miarę możliwości skutecznie chronić?

Czym jest pamięć?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest pamięć i dlaczego jest ona tak ważna dla każdego człowieka. Bez pamięci nie moglibyśmy przyswajać nowych informacji, bez niej nie moglibyśmy opanować podstawowych umiejętności i sprawności. Pamięć może spełniać różne funkcje, a w zależności od tego, jakie zadania ma ona wykonać, możemy ją podzielić na pamięć sensoryczną, krótkotrwałą oraz długotrwałą.

Rodzaje pamięci i ich funkcje
Pamięć sensoryczna, czyli pamięć ultrakrótkotrwała, związana jest z zapamiętywaniem faktów mających miejsce od kilku sekund do kilku minut wcześniej. To dzięki niej jesteśmy w stanie zrozumieć to, co mówią do nas inni, oraz odpowiedzieć im w sensowny sposób. Zaburzenia pamięci tego rodzaju można rozpoznać w bardzo prosty sposób. Jeśli nie jesteśmy w stanie powtórzyć natychmiast prostego adresu lub podanego nam przez kogoś numeru (składającego się z sześciu cyfr), możemy się spodziewać problemów z tą formą pamięci. Druga forma pamięci, która pozwala nam normalnie funkcjonować w społeczeństwie, to pamięć krótkotrwała. Obejmuje ona okres od kilku minut do kilku godzin. Jest to rodzaj pamięci, który odpowiada już za bardziej odpowiedzialne i skomplikowane zadania.

Dzięki sprawnie działającej pamięci krótkotrwałej jesteśmy w stanie zapamiętać sporo szczegółów i połączyć je z tymi informacjami, które otrzymujemy nieco później. Dzięki tej pamięci jesteśmy w stanie przeczytać całe artykuł lub ze zrozumieniem obejrzeć dłuższy film. Jakie objawy w związku z tą pamięcią mogą niepokoić? W tym przypadku zaburzenia pamięci mogą się objawiać m. in. tym, że w czasie rozmowy gubimy wątek lub musimy wracać do niektórych fragmentów czytanego artykułu. Wynika to z faktu, iż w przypadku pamięci krótkotrwałej ważną rolę odgrywa koncentracja. Zaburzenia pamięci oraz zaburzenia koncentracji mają na siebie ogromny wpływ, o czym warto pamiętać.

Najpoważniejszym problemem są zaburzenia pamięci długotrwałej, która ma rejestrować te informacje, które wcześniej zostały przetworzone przez pamięć sensoryczną oraz pamięć krótkotrwałą. Ta forma pamięci wiąże się z zapamiętywaniem wydarzeń, od których minęło kilka godzin. Mogą być one przechowywane w pamięci przez kilka lat, choć niektóre fakty zapamiętywane są już na całe życie. Dzięki tej pamięci każdy z nas może wykonywać swą pracę, zbierać życiowe doświadczenia i rozwijać się. Zaburzenia pamięci długotrwałej mają najpoważniejszy wpływ na nasze życie i często są przyczynami poważnych problemów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Dlaczego zaburzenia pamięci są tak niebezpieczne?
Gdy pojawiają się zaburzenia pamięci długotrwałej, zdolność uczenia się spada, a narastające problemy związane z wykonywaniem codziennych obowiązków stają się przyczyną ogromnej frustracji. Słabsza pamięć to brak umiejętności koncentracji oraz coraz gorsze relacje z innymi ludźmi. To również coraz większa utrata samodzielności, co jest doskonale widoczne w przypadku osób walczących z chorobą Alzheimera. Zapominanie o swych obowiązkach oraz o umówionych spotkaniach sprawia, że osoby cierpiące z powodu zaburzeń pamięci gorzej wykonują swe zadania. W poważniejszych przypadkach zaburzenia takie mogą stać się poważnym zagrożeniem, szczególnie w chwili, gdy zapomina się o najważniejszych dla codziennej egzystencji rzeczach.

Pamięć jest wyjątkowym darem, dlatego też warto o nią dbać w wyjątkowy sposób. Ci, którzy ćwiczą swój mózg, ćwiczą koncentrację i wciąż starają się przyswajać nowe wiadomości, mają znacznie większe szansa na zachowanie sprawności umysłowej do późnej starości niż ci, którzy ograniczają się do rutynowego wykonywania swych codziennych zadań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here