Zabytki Suchej Beskidzkiej.

0
1795

Ta beskidzka miejscowość kusi nie tylko pięknym położeniem pomiędzy Beskidem Makowskim a Żywieckim. Słynie z wyjątkowych walorów wypoczynkowych, dzięki którym w jej okolicy świetnie rozwija się turystyka. Sama Sucha Beskidzka, jak i sąsiadujące z nią miejscowości, to doskonałe punkty startowe dla tych, którzy chcą odbywać górskie wycieczki. Atrakcje turystyczne czekają również w samym centrum tego miasteczka. To piękne i dobrze znane w całym kraju zabytki, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Suski Wawel, czyli perełka renesansowej architektury
Zamek, który zbudowano na wzór krakowskiej rezydencji królewskiej w XVI wieku, to bez wątpienia najważniejszy zabytek nie tylko w Suchej Beskidzkiej, ale w całym regionie. Powstał on w miejscu dawnego dworku w połowie XVI wieku. To piękny przykład architektury włoskiego renesansu, który przez wieki służył jako siedziba rodów władających państwem suskim. Urzędował to inicjator budowy Zamku – Kasper Suski pochodzący z Włoch, a po nim – Komorowscy, Wielopolscy i Tarnowscy. Choć każdy z rodów przekształcał zamek, jego renesansowe cechy są doskonale widoczne do dziś. Piękny, arkadowy dziedziniec oraz malowniczy park otaczający tę budowlę stały się symbolami Suchej Beskidzkiej i jej najważniejszymi atrakcjami. Dziś suski zamek jest siedzibą muzeum, w którym można ujrzeć ciekawe zabytki związane ze sztuką oraz urządzaniem dawnych wnętrz. Ciekawe Muzeum Ziemi Suskiej można też zwiedzić w przypałacowym parku. Powstało ono z inicjatywy działaczy Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej, a prezentowane w nim zbiory pozwalają lepiej poznać kulturę tego regionu.

Wycieczka na Górę Jasień
Nad suskim zamkiem, znanym też jako Mały Wawel, wznosi się Góra Jasień. Warto wybrać się na spacer na jej szczyt, choćby tylko ze względu na stojącą tam kapliczkę. Powstała ona w latach 70. XVIII wieku, a jej celem jest zachowanie pamięci o poległych w rejonie Suchej konfederatach barskich. Kapliczka konfederatów barskich na Górze Jasień jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych zabytków tego typu na całej ziemi suskiej.

Sucha Beskidzka i jej zabytki sakralne
Ciekawie prezentują się również te zabytki sakralne, które można ujrzeć w samym centrum Suchej Beskidzkiej. Zachwyca kościół z XVII wieku, który powstał w czasach Piotra Komorowskiego. Obok niego wzniesiono klasztor, służący zakonnikom przybyłym do Suchej z Krakowa. W krypcie tej świątyni spoczywa sam fundator świątyni wraz z małżonką, znalazło się tu i miejsce na kryptę dla kolejnych właścicieli Suchej – Wielopolskich. Obok tej starej świątyni w początkach XX wieku powstał nowy, większy kościół, ufundowany przez Annę i Władysława Branickich. Ta okazała, neogotycka budowla, szybko stała się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tutejszego krajobrazu. Stało się tak za sprawą strzelistej wieży, która jest doskonale widoczna już z daleka.

Karczma zwana „Rzymem”
Ten obiekt, stojący na suskim rynku, jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji Suchych. Chętnie odwiedzają go i miłośnicy dobrej, regionalnej kuchni, i tradycyjnej architektury. Drewniana Karczma „Rzym” to miejsce wyjątkowe, które kusi przede wszystkim niezwykłym klimatem. Ten drewniany budynek powstał na rynku w połowie XVIII wieku i do dnia dzisiejszego zachwyca wyśmienitą kuchnią oraz stylowymi wnętrzami. Wycieczki zatrzymują się tu chętnie na smaczny posiłek, a o serwowanym tu żurku suskim krążą już legendy.
Karczma „Rzym” nie jest zresztą jedynym przykładem regionalnej architektury w Suchej Beskidzkiej. W pobliżu rynku można dojrzeć jeszcze tradycyjne domy oraz dworki, w których mieszkalni niegdyś opiekunowie suskiego zamku. W Suchej oraz w jej okolicy nie brak też zabytkowych kapliczek, które do dnia dzisiejszego czuwają nad wędrowcami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here