Zamiary przekuj w działanie

0
742

Brak odpowiedniej motywacji i jakiegokolwiek działania sprawiają, że ludzie często rezygnują z realizacji swoich planów. Jak wiadomo zamiar to jedno, jednak do uzyskania wymarzonego efektu potrzeba jeszcze działania. Zatem dobrze by było zwrócić uwagę na ten fakt, który jest mimo wszystko pomijany. Dlaczego tak się dzieje?

Częstym przypadkiem jest, że w momencie, kiedy człowiek tak naprawdę powinien zacząć coś robić i podjąć jakieś działania prowadzące go do odniesienia sukcesu i zrealizowania celu, włącza się u niego hamulec. Niestety ten hamulec włącza się zazwyczaj w najlepszym momencie; najlepszym dlatego, że jest to moment tzw. rozpędu. Myśli i wyobrażenia o sukcesie i celu do osiągnięcia to świetny fundament i paliwo na start. Dają one świetną motywację i radość, które zostają całkowicie i najczęściej zdławione już na samym początku. Można użyć do tego pewnego analogicznego przykładu. Widziałeś na pewno w tv np. start rakiety. Co się wtedy dzieje? Zanim ona wystartuje, wszystko w niej nabiera mocy, można też powiedzieć, że się w niej kotłuje. Ta moc, ta siła są potrzebne oczywiście po to, żeby rakieta wystartowała w najlepszy możliwy sposób i osiągnęła swój cel, czyli jakiś punkt docelowy w przestrzeni kosmicznej. Co by się jednak stało, gdyby tej mocy było za mało albo gdyby włączyć hamulec, który siłą zatrzymałby rakietę w miejscu? Nie poleci ona wtedy nigdzie i być może rozleci się na kawałki.

Podobnie dzieje się z człowiekiem, któremu marzy się sukces i wszelkie powodzenie w życiu, z tym że zamiast dać sobie wystartować, przyblokował się. Tym, co daje człowiekowi moc, są myśli i wyobrażenia, o których już była mowa i które sprawiają, że w człowieku się „kotłuje” – energia czeka na uwolnienie, a uwolnić ją można, podejmując działanie. Jednak włączony hamulec dosłownie ścina człowieka z nóg i powoduje jego rozpad. Nie w sensie fizycznym, lecz rozpada się jego wizja i marzenia a co za tym idzie „rozlatuje” się on również emocjonalnie. Zamiast poszybować w górę, spadł; zamiast odniesionego sukcesu i zrealizowanego celu jest gorycz. Jak temu zapobiec?

Jeśli pragniesz odnieść sukces, zwolnij hamulec.
Do czynników, które najczęściej blokują człowieka, zaliczyć można: uzależnianie się od opinii innych, małą wiarę w siebie i własne umiejętności, a także niepewność, strach i obawę czy też uprzedzenie do zmian lub ewentualnych porażek. Zadać sobie jednak należy dość ważne pytania. Jakie? Czy to, co mówią inni, wspiera mnie i pomaga mi i czy oni tak naprawdę chcą, żebym coś osiągnął? Czy niewystarczające umiejętności mają być wyznacznikiem tego, czego jestem w stanie dokonać? Czy niepewność, strach i obawa dają mi jakieś korzyści? A czy zmiany nie wyjdą mi na złe? Widzisz, te i podobne pytania i wątpliwości pojawiają się u ludzi. Z jednej strony nie jest to nic dziwnego, z drugiej należy się jednak bliżej temu przyjrzeć i dogłębnie nad tym zastanowić.

Przede wszystkim przeróżnego rodzaju opinii zawsze będziesz wysłuchiwał wiele. Od Ciebie zależy, czy weźmiesz je do siebie, czy też nie. Pamiętaj o tym, że ludzie, którzy wspierają Cię na Twojej drodze do sukcesu, z całą pewnością nie będą kłaść Ci belek po nogi. Jeśli już pojawią się jakieś złośliwe komentarze i opinie to warto, abyś wiedział o tym, skąd one pochodzą. A skąd pochodzą? Od ludzi, którzy sami nic wielkiego nie osiągnęli.

Jeśli chodzi o umiejętności, to zwróć uwagę na to, że wszyscy wielcy ludzie byli amatorami na początku. Pragnąć coś zrealizować najważniejsza jest pasja i wiara. Jeśli one są, to wszelkich umiejętności będziesz uczył się pod drodze. Nie czekaj latami, aż zdobędziesz odpowiednie umiejętności, albowiem możesz czekać całe wieki. Nie baw się w wiecznego studenta, tylko po prostu zacznij coś robić. Jeśli już zaczniesz, to umiejętności pojawią się z czasem.

Natomiast niepewność, strach i obawa zawsze się pojawiają. Skłamałby ten, kto nigdy ich nie odczuł. Strach towarzyszy człowiekowi często, lecz właściwym zadaniem jest być ponad strach, obawę czy niepewność, a nie poddawać się im, ponieważ żadnych korzyści człowiek z tego nie odniesie – bądź ponad nimi a korzyści się pojawią. To jest właśnie lekcja do odrobienia i doświadczenie do przyswojenia.

Zmiany są czymś, czego ludzie również się obawiają. Prawda jednak jest taka, że one i tak będą następować i jedyną rzeczą, którą można się spodziewać, są właśnie zmiany. Ludzie jednak boją się ich i wolą pozostać w swoich strefach komfortu nawet wtedy, gdy jest im w nich niewygodnie niż zainicjować proces zmian prowadzący do polepszenia ich jakości życia.

Przy okazji, w drodze do sukcesu porażki na pewno się pojawią i będą nieodłączną częścią całego procesu, więc czym się tak naprawdę przejmować? Lepiej zaakceptować je jako część nauki niż unikać ich; unikając, człowiek tak naprawdę niczego nie osiągnie, albowiem niczego się nie nauczy i nie dowie.

Usuń hamulec i pędź w stronę sukcesu.
Opisane powyżej czynniki mają wpływ na włączanie się hamulca. Warto nad nimi trochę popracować, jeśli się je posiada. Należy wziąć pod uwagę fakt, że z punktu a do b wiedzie jakaś droga, więc trzeba ją przebyć. Nikt nie osiągnął punktu b, nie ruszając się z punktu a. Pragnąc osiągnąć swój cel i sukces, musisz – ponieważ nie masz innego wyboru – ruszyć w drogę i przebyć ją. Zamiar należy przekuć w działanie. Nie pozwól, aby pozostał on tylko marzeniem, lecz spraw, aby stał się rzeczywistością. No to do dzieła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here