Zanim założysz firmę… O czym nie wolno zapomnieć

1
4114
wlasna firma
wlasna firma

Wypełnienie formularz rejestracyjnego, otwierającego drogę do własnej działalności zajmuje od kwadransa do godziny. Nie jest to szczególnie trudne, ale to też nie znaczy, że godzina wystarczy na uruchomienie zarabiającej firmy. Dlaczego? Dlatego, że wielu przedsiębiorców popełnia podstawowy błąd i zaczyna działalność od rejestracji. A czynności przygotowawcze?

Mogą być problemy

Praca na swoim to wspaniałe doświadczenie, ale nigdy nie wygląda to tak, jak chcieliby promotorzy programów partnerskich. To ciężki kawałek chleba i zwykle własna DG wiąże się nierozerwalnie ze sporym stresem, masą obowiązków, których istnienia na etacie nawet się nie podejrzewa i gigantycznym wyzwaniem planistycznym. Wszystkie krytyczne przygotowania strategiczne i taktyczne należy przeprowadzić przed rejestracją firmy – wypełnienie formularza CEIDG-1 to zwieńczenie często kilkutygodniowego procesu przygotowawczego. Właśnie te przygotowania są tematem artykułu.

Nazwa, adres i parę innych formalności

Nazwę w przypadku działalności jednoosobowej można dość łatwo zmienić, ale należy pamiętać, że podstawową nazwą urzędową zawsze jest imię i nazwisko. W komunikacji z klientami możesz używać dowolnych nazw marketingowych, ale dla przejrzystości wielu przedsiębiorców decyduje się na używanie bardziej rozbudowanych nazw firm, np. Zakład stolarski Jak Nowak albo Janina Kowalska Doradztwo Biznesowe „Konsultant”. Takie zabiegi są oczywiście dopuszczalne i mogą być dobrym posunięciem marketingowym, ale zawsze trzeba dobrze przemyśleć wybór nazwy, bo nawet po jej zmianie, klienci wciąż mogą kojarzyć firmę po starej nazwie. Należy też od razu rozważyć, czy działalność będzie prowadzona w domu, w wynajętym biurze czy pod adresem wirtualnego biura. Przede wszystkim zaś trzeba określić, co będzie przedmiotem działalności firmy i to nie słownie, ale kodami PKD. Niby nic trudnego, bo wyszukiwarki pozwalają znaleźć większość dopasowań, ale czasem trzeba zbudować dłuższą listę kodów albo inaczej sformułować zakres działalności, żeby dało się go tak opisać.

Składki i podatki

Wybór formy opodatkowania to skomplikowana kwestia, dlatego nie dokonamy tutaj pełnej analizy. Musisz mieć jednak świadomość, że w zależności od przewidywanych obrotów, zakresu działalności, chęci rozliczania ulg podatkowych i innych czynników powinieneś dopasować sobie odpowiednią formę rozliczenia z fiskusem. Najczęściej wybieraną jest księgowość na podstawie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, ale wielu przedsiębiorców wybiera tę formę dla zasady, a nie na podstawie rzeczowej analizy możliwości. Pamiętaj, że obciążenia podatkowe mogą stanowić bardzo poważną część wszystkich wydatków firmy, więc doborowi formy opodatkowania warto poświęcić więcej czasu. Przy okazji musisz też przemyśleć, czy chcesz płacić VAT – teoretycznie w wielu przypadkach nie jest to obowiązkowe, ale w niektórych branżach pomaga znaleźć klientów. Z deklaracjami ZUS będzie trochę łatwiej, bo tutaj możliwości wyboru są zdecydowanie mniejsze, ale też nie warto traktować wyboru jako oczywistości.

Outsourcing

Szczególnie na początku działalności nie powinieneś zakładać, że poradzisz sobie sam. Są pewne obszary, w których prawie na pewno przyda się wsparcie. Będzie to dział prawny (na przykład w celu przygotowania regulaminów i umów dla klientów), księgowy (bo samodzielne prowadzenie księgowości, choć możliwe, zajmuje wiele czasu i stwarza spore ryzyko pomyłek) czy marketingu (jednoczesne nadzorowanie produkcji i marketingu może być ponad Twoje siły). Na pewno warto zadbać o wybór biura rachunkowego (stacjonarnego lub internetowego) i dopasowanie pakietu do przewidywanego tempa rozwoju firmy. Pamiętaj, że i to nie jest konieczne – w praktyce niektórzy decydują się na prowadzenie księgowości w postaci papierowej i robią to samodzielnie, ale to rozwiązanie ma wiele wad i nie zachęcamy Cię do takiego działania. Pakiety księgowe lub programy do faktur kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie w zależności od opcji konfiguracji i możliwości, więc trochę czasu na pewno poświęcisz na wybór.

Strategia i taktyka

Pomysł na biznes to nie tylko hasłowa idea. To dobrze przemyślany i dopracowany plan biznesowy zarówno na poziomie strategicznym, jak i taktycznym. Musisz zaplanować swoją działalność zanim ją rozpoczniesz – przewidzieć możliwe problemy i od razu rozwinąć sposoby przeciwdziałania zagrożeniom. Trzeba też sprawdzić konkurencję i przeprowadzić choćby zgrubne badanie rynku – to potrzebne, żeby lepiej oszacować szanse na sukces przedsięwzięcia. Badania pokazują, że nawet 80% nowych firm szybko zamyka swoje podwoje lub wpada w długi, a w zdecydowanej większości takie problemy są następstwem pominięcia planowania i przyjęcia strategii „jakoś to będzie”. To niedopuszczalne. Oczywiście, że nigdy nie przewidzisz wszystkiego, ale im więcej scenariuszy przygotujesz, tym szybciej firma będzie mogła działać w każdych warunkach. To bardzo ważne, ponieważ po wypełnieniu formularza rejestracyjnego i rozpoczęciu działalności nie możesz tracić czasu na planowanie, a najwyżej na dostosowanie już istniejących planów.

Sprawy dodatkowe: koncesje, ograniczenia, pozwolenia

Większość DG może działać zupełnie swobodnie, ale dobrze by było, gdybyś upewnił się, że szczególny rodzaj działalności, jaki planujesz rozpocząć, nie jest obłożony bardziej restrykcyjnymi ograniczeniami, a jeśli jest, to jak należy w takiej sytuacji postąpić. Może się też okazać, że w związku z rozpoczęciem działalności, będziesz musiał skontaktować się z SANEPIDem albo PIP – to Twoim obowiązkiem jest zawsze dokonanie wszelkich zgłoszeń.

Teraz rejestracja

Przemyślawszy wszystko od A do Z, możesz wypełnić formularz rejestracyjny CEIDG-1. Pamiętaj, że jego wypełnienie i wysłanie zawsze jest bezpłatne, a jeśli ktoś twierdzi inaczej to albo oferuje Ci wsparcie komercyjne, albo próbuje naciągnąć. Jesteś w stanie wypełnić formularz samodzielnie, jeśli wykonałeś wszystkie wyżej opisane czynności. Nie jest to skomplikowana czynność, a w razie problemów możesz skorzystać też z pomocy dostępnej między innymi w każdym urzędzie gminy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here