Zasady budowania udanego związku

0
2133

 

Każdy chciałby mieć bliską osobę, z którą się dobrze rozumie i która go wspiera. W życiu dorosłym nie jest już tak łatwo znaleźć przyjazną duszę. Gdy już mamy przyjaciela czy partnera to zależy nam, aby ta relacja układała się dobrze i trwała jak najdłużej. Nasze zachowanie sprawi, że tak właśnie będzie lub nie. To nie kwestia przypadku czy szczęścia. Trwały, szczęśliwy związek trzeba budować, a miłość podlewać niczym piękny kwiat.

Etap zakochania, podczas którego podoba nam się wszystko w partnerze, trwa kilka do kilkunastu miesięcy. Nie będzie jednak trwał wiecznie. Gdy przyzwyczaimy się do siebie i do życia zacznie się wkradać codzienność, musimy zadbać, by nie stała się szara – wprowadzając do niej kolor.

 

Podstawa do zaufanie

Jeśli ktoś doświadczył wielu zranień w poprzednich związkach to na początku nowej znajomości może być nieufny i potrzebować więcej czasu na poznanie drugiej osoby, by móc jej zaufać. Ważne, żeby dać ten czas drugiej osobie, bo zaufanie jest fundamentem trwałego związku. Nie chcemy przecież potem przez lata słuchać szeregu pytań, gdzie byliśmy i z kim. Bądźmy szczerzy z partnerką/partnerem, a będą mogli nam ufać.

 

Okazywanie zainteresowania

Początkiem kryzysu w związku jest mijanie się w drzwiach i brak zainteresowania tym, co słychać u partnera. Wykazując zainteresowanie drugą połówką unikniemy tego. Każdy potrzebuje miłości, zainteresowania i wsparcia. Spytaj, jak było w pracy, jak się czuje. Jeśli kobieta jest smutna, pokłóciła się z koleżanką, poproś, żeby ci o tym opowiedziała. Gdy partnerka wraca do domu, powiedz, że tęskniłeś zamiast pytać “co na obiad?” Zachowuj się tak, jakbyście poznali się niedawno, nawet jeśli jesteście parą od lat. Niezależnie od upływu czasu nasza potrzeba bliskości jest wciąż niezmienna.

 

love-1612464_1920

 

Chodźcie na randki

Na początku związku często chodzimy do kina, restauracji, wychodzimy wspólnie, żeby realizować pasje albo po prostu zrobić razem coś fajnego. Często bywa tak, że wraz z upływem czasu częściej siedzimy przed telewizorem lub zostajemy w pracy po godzinach,a mniej randkujemy. Nie zaniżajmy lotów! Pracę można zmienić, pieniądze zarobić w inny sposób, ale gdy stracimy związek to możemy go nigdy nie odzyskać.

Dużą zmianą jest pojawienie się dzieci i wiele par nie ma już kompletnie czasu dla siebie. Taki czas sam na sam jest bardzo ważny, aby sprawy pieluch i kolek nie oddaliły was od siebie i nie zgasiły namiętności.

 

 

Bliskość fizyczna

Bliskość fizyczna to najbardziej lubiana część związku dla wielu osób, a szczególnie mężczyzn. Codzienne przytulanie, seks kilka razy w tygodniu, trzymanie za rękę podczas spaceru – to wszystko sprawia, że czujemy się atrakcyjni, ważni i potrzebni. To coś więcej niż tylko zaspokojenie potrzeb seksualnych. Czułość i namiętność zbliżają partnerów do siebie i czynią związek “szczęśliwym i trwałym” niczym z przysięgi małżeńskiej.

 

Wasze rytuały i sekrety

Gdy kobieta i mężczyzna znają się dobrze mają swoje małe sekrety. Tylko oni rozumieją pewne żarty, on wie, gdzie ona ma łaskotki, a ona co jego najbardziej wkurza. Ona wie, jak go przekonać do kupienia kolejnej torebki, a on jak sprawić, by zamiast umówić się z koleżanką spędziła wieczór z nim. Tylko wy wiecie, jaka piosenka leciała, gdy pierwszy raz tańczyliście i jak nazywa się wasza ulubiona kawiarnia, do której chodzicie w soboty. Te małe tajemnice czynią związek wyjątkowym i dają poczucie, że nikt nie może stanąć między wami. Podtrzymujecie wasze rytuały.

couple-1209790_1920

 

Chwalenie

Po wielu latach małżeństwa niektóre pary zaczynają sobie dogryzać, przytaczają dowcipy o zaborczych, wrednych żonach czy teściowych albo mężach panftolarzach. O ile nieco dobrego humoru i dystansu jest potrzebne i zdrowe to związek wypełniony zgryźliwymi uwagami będzie coraz mniej satysfakcjonujący. Przecież sami wybraliśmy takiego partnera/partnerkę, a ślub wzięliśmy z powodu gorącego uczucia. Chwalmy więc żonę za pyszny obiad, a męża za naprawienie kranu. Chwalmy się również partnerem w towarzystwie mówiąc o nim pozytywnie. Doceniony partner będzie się starał, aby druga połówka dalej była z niej taka dumna, jak jest teraz. Gdy coś nas denerwuje w partnerze, ale tak naprawdę to niewinny drobiazg, to skupiajmy się na tym, co w nim cenimy i kochamy.

 

Komunikowanie swoich potrzeb

Gdy nam na kimś zależy to jesteśmy w stanie wiele dla niego zrobić. Jeśli chcemy budować udany związek to nie możemy zapomnieć o sobie. Nadal mamy swoje potrzeby, cele i marzenia. To bardzo ważne, żeby o nich mówić. W końcu każde z nas to połowa całości i jeśli sami będziemy niezadowoleni, będzie to wpływać na związek. Dlatego musimy dbać o sprawy naprawdę dla nas ważne, będzie zadowoleni i będziemy mogli dać więcej szczęścia partnerowi. Nie bójmy się mówić też o swoich słabościach albo o tym, że jakieś zachowanie partnera nas rani. Takie konfrontacje nauczą nas rozmowy o problemach i wspierania się wzajemnie. Rozmowa i wspólne pokonywanie trudności wzmacniają związek.

 

Czas tylko dla siebie

Każdy potrzebuje czasem czasu spędzonego w samotności, żeby móc się zrelaksować, przemyśleć niektóre sprawy, nabrać dystansu. Umysł ma zdolność przyzwyczajania się do rzeczy, których doświadcza codziennie. Dzień rozłąki lub weekendowy samotny wyjazd od czasu do czasu pozwoli się za sobą stęsknić i odświeżyć związek. Ponadto jeśli ciągle będziemy myśleli tylko o innych, o rodzinie lub pracy to z czasem zaczniemy czuć się wykorzystywani. Jak mawiają, zdrowy egoizm jest najwyższą formą altruizmu. Zachowując równowagę pomiędzy różnymi sferami życia będziemy lepiej współżyć z otoczeniem.

 

Alicja Brzezińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here