Zawody przyszłości 2020

0
3574

 

Gdy uczyliśmy się w szkole często słyszeliśmy o tym, że bez studiów nie znajdziemy pracy. Nieraz uczyliśmy się bardziej dla ocen i zaspokojenia ambicji rodziców niż po to, żeby rzeczywiście nauczyć się danego tematu. Chcąc dostać się na studia braliśmy udział w wyścigu szczurów, by potem studiować kilka lat i uczyć się całymi dniami. Niektórzy dodatkowo pracowali, żeby w ogóle móc przetrwać studia. Studenci walczyli o dyplom jako o symbol i gwarancję kariery. Niestety nie dla wszystkich dyplom otworzył do niej drzwi. Nikt nie może dać gwarancji na znalezienie pracy do studiach, ale jeśli wybierając kierunek weźmiemy pod uwagę swoje umiejętności, predyspozycje i potrzeby rynku szanse będę o wiele większe.

Przyjrzyjmy się więc na jakie zawody  według prognoz będzie największe zapotrzebowanie w roku 2020.

 

Pracownicy branży IT

W dobie rozwoju technologicznego nie dziwi znaczący wzrost zapotrzebowania na usługi informatyków. W niektórych branżach oprogramowanie pozwala osiągnąć przewagę nad konkurencją. Coraz częściej potrzebni są specjaliści do spraw baz danych, testerzy oprogramowania. Zapotrzebowanie na pracowników z tej grupy zawodowej wzrośnie ponad o połowę. Umiesz wyobrazić sobie obecny świat bez komputerów, tabletów, iphonów, mediów społecznościowych? To byłyby zupełnie inne czasy. Wybór studiów związanych z informatyką powinien się naprawdę opłacić.

 

Marketerzy internetowi i copywriterzy

Podobnie jak wraz z rozwojem technologii zwiększyło się zapotrzebowanie na informatyków, tak wraz z rozwojem internetu wzrosło zapotrzebowanie na marketerów internetowych. Powszechnym zachowaniem klientów stało się poszukiwanie produktów w internecie. Dzięki temu możemy na spokojnie i bez presji sprzedawcy porównać parametry i ceny sprzętów, a także przeczytać opinie innych internautów. Jeśli firma nie jest obecna w internecie, nie ma swojej strony, profilu na facebooku, nie można jej wygooglać to w dobie internetu traci bardzo wiele. Obecność w internecie nie tylko pomaga zwiększyć sprzedaż, ale jest potężnym narzędziem wspomagającym budowę wizerunku i kreowanie marki. Dlatego rola marketerów internetowych wciąż rośnie. Ponadto coraz więcej osób prywatnie wykorzystuje internet do zarabiania pieniędzy i promowania siebie. Potrzebne będą takżę osoby, które zapewnią treść na strony i sklepy internetowe, fanpage,  itp. czyli copywriterzy i content marketerzy.

 

Coache

Choaching jest w Polsce stosunkowo młodą branżą, która nie miała łatwych początków. Jednak coraz więcej firm korzysta z usług coachów biznesowych, rozumiejąc, że umiejętności miękkie są ważną umiejętnością zwiększającą efektywność pracownika. Choach to osoba, która pomaga także osobom indywidualnym w osiągnięciu osobistego sukcesu życiowego, nie tylko zawodowego. To ktoś więcej niż psycholog i pracuje on zupełnie inaczej niż standardowy psycholog, jednakże wiedza z zakresu psychologii bardzo przydaje się w jego pracy. Gdy w dorosłym życiu brakuje nam pewnych umiejętności, dlatego że nie uczono ich w szkole jak na przykład: pewność siebie, organizacja czasu czy zwiększanie efektywności/produktywności to coach będzie właśnie tą osobą, do której możemy pójść po pomoc. To z pewnością zawód dla osób ambitnych i chcących dobrze zarabiać. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością posiadania naprawdę szerokiej wiedzy i doświadczenia życiowego.

 

 

Terapeuci

Żyjemy w czasach, w których trudniej niż kiedyś dbać o małżeństwo i rodzinę. Oczekuje się od nas, że będziemy kreatywni, uśmiechnięci, szczupli i bogaci. Taki przekaz emanuje z mediów, a mężczyźni chcący udowodnić za wszelką cenę swoją męskość spędzają wiele czasu w pracy kosztem rodziny. Brak czasu na rozmowę sprawia, że małżonkowie oddalają się od siebie. Można jednak uniknąć rozpadu rodziny decydując się na terapię. Rosnąca presja i większa presja ciążąca na ludziach sprawia, że coraz więcej osób potrzebuje wsparcia terapeuty i psychologa, aby nauczyć się radzić ze stresem. Z upływem lat zwiększa się świadomość, że zdrowie psychiczne jest równie ważne co fizyczne.

 

Opieka zdrowotna dla osób starszych

Jednym z czynników wpływających na zapotrzebowanie rynku są przeobrażenia demograficzne. W najbliższych latach osoby urodzone wyżu demograficznym będą się starzeć. Wzrośnie zatem zapotrzebowanie na lekarzy wszystkich dziedzin, a także osoby świadczące opiekę nad starszymi osobami. Będą to m.in.: fizjoterapeuci, pielęgniarki, okuliści, laryngolodzy. Będą potrzebni również pedagodzy osób starszych, którzy pomogą w aktywizacji seniorów.

 

Finansiści i księgowi

Nikt nie lubi, gdy jego pieniądze giną w niewiadomych okolicznościach, a tym bardziej w firmie, której zadaniem jest generowanie zysku nie można sobie pozwolić na złego księgowego. W branży finansów powstaje coraz więcej wąskich specjalizacji, co zwiększa zapotrzebowanie rynku. Prognozy mówią, że w roku 2020 łatwo pracę znajdą doradcy kredytowi i inwestycyjni, księgowi, analitycy finansowi i sprzedawcy produktów finansowych.

 

Handlowiec

Ludzie od zarania dziejów coś sprzedają. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że bez sprzedaży to daleko byśmy nie zaszli. Jak wyglądałoby życie bez możliwości kupienia bułek i żółtego sera na śniadanie i ziemniaków do obiadu? A gdyby nie można było kupić garnituru na rozmowę kwalifikacyjną? Chwileczkę, rozmów o pracę też by nie było, gdyż każdy kandydat sprzedaje wizję tego, jakim będzie dobrym pracownikiem. Dzięki sprzedaży kręci się świat, a pieniądze są w obiegu. Niestety w Polsce istnieje stereotyp, że sprzedaż jest naciąganiem, dlatego odważni, pewni siebie śmiałkowie chętni wykonywać ten zawód są dobrze wynagradzani. Ponadto poradzą sobie nawet w przypadku zwolnienia, ponieważ będą mogli po prostu sprzedawać coś innego. Sprzedaż jest nazywana umiejętnością przyszłości, która zapewnia niezależność.

 

Tak w prognozach przedstawia się zawodowa przyszłość Polaków. Wybierając kierunek studiów trzeba pamiętać o tym, że każdy ma swoje talenty i predyspozycje oraz antytalenty. Warto zrobić kilka testów na ten temat jak test dynamiki bogactwa (który nie jest związany tylko i wyłącznie z pieniędzmi) czy test Gallupa.

 

Alicja Brzezińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here