Zdrowy tryb życia, Po pierwsze DIETA, Po drugie RUCH, Po trzecie RESET

2
1960

Zdrowy tryb życia
Świat gna do przodu, coraz więcej ludzi zmaga się z wieloma chorobami cywilizacyjnymi tj. alergia, cukrzyca, miażdzyca, czy nowotwory. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy dlaczego nasze społeczeństwo staje sie coraz bardziej uzależnione od lekarzy i środków farmaceutycznych, żyjemy nie zwracając uwagi iż idziemy w złym kierunku, ciągły pośpiech, stres, życie pracą i obowiązkami wpędza nas w błędne koło, które odbija się na naszym samopoczuciu i zdrowiu.
Jednak coraz więcej można słyszeć o osobach które propagują zdrowy tryb zycia, idą pod prąd ciągle zmieniającemu się światu i starają się żyć zgodnie z naturą, jednak nie pozostawiając dobrodziejstw XXI wieku.

Co tak na prawdę kryje się z hasłem ZDROWY TRYB ŻYCIA?
Można to tłumaczyć na wiele sposobów, lecz postawą są trzy filary, bez których, pojęcie to nie mogłoby istnieć.

Po pierwsze DIETA
Czy słyszałeś kiedyś określenie, co jesz tym się stajesz” ? Niestety stwierdzenie to zawiera w sobie dużo prawdy, żywiąc sie byle czym i byle gdzie sprawiamy iż nasz organizm zaczyna tak właśnie funkcjonować, zaczynają się problemy z metabolizmem, nadwagą i łancuszek nieszczęść niestety staje się coraz dłuższy.
Tu nasuwa sie pytanie jak w dzisiejszych czasach uniknąć chemii, konserwantów i jedzenia w pośpiechu. Odpowiedz jest prosta, musimy zmienić nawyki żywieniowe. Jak każdy wie to co najbardziej niezdrowe najbardziej smakuje, ale czy musi tak być? Oczywiście że nie, wystarczy trochę chęci aby nauczyć się gotować smacznie i zdrowo.
Podstawową sprawą jest uzupełnienie naszych posiłków o warzywa i owoce, niestety łyknięcie codziennie tabletki nie zastąpi nam witamin i mikroelementów które otrzymujemy spożywając właśnie owoce. Dlatego zamiast słodkiej bułki, czy batonika, za drugie śniadanie sięgnijmy po jabułko, czy pomarańcz, na pewno będzie to dla naszego organizmu korzystniejsze.

Ważne jest także aby nasza dieta była bogata w zdrowe tłuszcze które znajdziemy w: morskich rybach, orzechach, oleju rzepakowym, czy oliwie. Pamiętajmy że niektóre minerały właśnie potrzebują tłuszczu, aby nasz organizm mógł je przyswoić. Więc jeżeli nie lubisz gotwanego mięsa zamiast masła, czy smalcu, smaż na oleju, do sałatek dodawaj oliwy z oliwek, bądz np. oleju kokosowego. Staraj sie częściej jeść ryby. Tak na prawdę nie trzeba wiele, aby przemycić zdrowe tłuszcze do naszego jadłospisu.
A co z pośpiechem, przecież łatwiej jest wpaść do baru szybkiej obsługi, kupić chamburgera, czy kebaba. Odpowiedzią są coraz częściej powstające restauracje ze zdrową żywnością, lub promujące tzw. slow food, czyli wszystkie dobroci naszych regionów naturalne, swojskie pozyskiwane od okolicznych małych wytwórców, a nie od wielkich koncernów. Oczywiście nie wszędzie takie miejsca istnieją, wtedy pozostaje nam poświęcenie wieczorem, lub rano chwili czasu, aby móc przygotować sobie posiłki na większą cześć dnia. Brzmi zniechęcająco, ale uwieżcie, że tak na prawde jak dojdziecie do wprawy nie zajmie wam to dłużej niż godzinę. Na prawdę wrato jest ten czas poswięcić, nasz organizm na pewno nam się odwdzięczy.

Po drugie RUCH
W erze komputerów internetu, coraz mniej mamy ochotę na wyjście z domu, a tak na prawdę nasze ciało tak bardzo tego potrzebuje. Nie zniechęcajmy się stereotypami takimi jak: musimy biegać lub iść na siłownie. Wiadomo im więcej ruchu tym lepiej, ale na początek mogą to być spacery. Czy godzinna przechadzka z psem brzmi tak strasznie, oczywiście, że nie. Z czasem możemy zamienić je na np. zajęcia fitness, tańca, siłownie, basen. Możliwości jest tak wiele. Ośrodki sportowe mają coraz wiecej propozycji, każdy może dobrać dla siebie odpowiednią formę wysiłku. Nie bujmy się spróbować to nas nic nie kosztuje.

Po trzecie RESET
Każdy z nas ma takie chwile gdy już nie daje rady, jest zmęczony, zestresowany, sfrustrowany. Jedyną rzeczą na którą mamy ochotę to zaszyć się gdzieś, uciec od całego zgiełku i po prostu odpocząć. I to jest właśnie alarm naszego,,Ja” które wręcz krzyczy,, wrzuć na luz”. I to jest właśnie pora aby posłuchać swojej podświadomości i zrobić sobie reset. Nie muszą to być od razu jakieś drogie wczasy, czy kosztowna wizyta w spa. Weź po prostu wolne, wyłącz telefon i zrób coś dla siebie, coś na co już od dawna miałeś ochotę a nie miałeś czasu. Sprawi to że odpoczniemy fizycznie, ale co najważniejsze psychicznie, zrelaksujemy się i nabierzemy nowej energi która pomoże nam łatwiej podejśc do codziennych problemów i trudności.

Tak więc nie musimy aż tak wiele zrobić aby móc żyć zdrowo. Słuchajmy swojego organizmu i nie zaśmiecajmy go. Pamiętajmy o ruchu, ale i odpoczynku. Wszystko w życiu musi mieć równowagę, wtedy nasze ciało odwdzięczy nam się lepszym samopoczuciem, zdrowiem i wyglądem. Nie wierzysz, po prostu spróbuj.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here