Ziemia lęborska i jej atrakcje

0
2188

Położona w pradolinie Łeby ziemia lęborska jest ciekawym i atrakcyjnym dla turystów obszarem. Choć dawniej leżała z dala od ważnych szlaków handlowych i nie wzbudzała zbyt wielkiego zainteresowania, dziś turyści chętnie przybywają na ten obszar. Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na podróżnych? Co warto zobaczyć w tej części Polski?

Lębork. Stolica ziemi lęborskiej
Najważniejszym miastem, na którego teren koniecznie trzeba zajrzeć, jest Lębork. W tym mieście nie brak ciekawych zabytków, wśród których wyróżnia się stojący przy rynku gotycki kościół św. Jakuba. W jego wnętrzu uwagę przyciągają nie tylko barokowe ołtarze, ale i gotyckie rzeźby i renesansowe płyty nagrobne. Ci turyści, którzy będą chcieli lepiej poznać dzieje ziemi lęborskiej, koniecznie powinni odwiedzić tutejsze muzeum. Posiada ono ciekawą ekspozycję archeologiczną oraz etnograficzną. Inną ciekawostką w tym mieście są pozostałości tutejszego zamku, który dawniej służył jako siedziba wójta krzyżackiego.
Lębork może zaskoczyć swą dość zróżnicowaną zabudową. Wędrujący po mieście turyści ujrzą tu zarówno zabytkowe kamieniczki z XIX i początków XX wieku, jak i okazały ratusz. Kontrastować mogą z nimi takie budowle, jak dawny młyn czy XVII – wieczny spichlerz, które dziś przypominają o historii Lęborka i jego tradycji.

Łeba. Z wizytą w nadmorskim księstwie
Łeba jest bardzo dobrze znanym ośrodkiem wypoczynkowym, w którym w sezonie na brak gości narzekać nie można. Kusi tutejszy port, który dawniej odgrywał bardzo ważną rolę w handlu morskim oraz rybołówstwie, a który dziś jest ogromną atrakcją dla turystów. Piękna plaża czyni z Łeby idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek, choć miejsc godnych uwagi na terenie tej miejscowości jest znacznie więcej. Wielką atrakcję stanowią zachowane tu domy rybackie, pochodzące z XIX stulecia. Warto też zajrzeć do tutejszej przystani rybackiej, której początki sięgają najprawdopodobniej X stulecia.

Nowęcin. Spotkania z przyrodą
Sąsiadujący z Łebą Nowęcin jest miejscowością idealną dla miłośników przyrody. Ta wieś położona nad jeziorem Sarbsko, może się pochwalić pięknym pałacem, należącym niegdyś do rodu Wejherów. Choć pałac zatracił swój XV – wieczny charakter wraz z kolejnymi pracami budowlanymi, nadal można w jego wnętrzu ujrzeć gotyckie sklepienia. Wokół pałacu można dostrzec ślady dawnej fosy. Całość otoczona jest parkiem, w którym znajduje się kaplica grobowa z XIX wieku.
Nowęcin kusi jednak przede wszystkim malowniczą okolicą. Szczególnie atrakcyjnym miejscem jest tu rezerwat Mierzeja Sarbska, na terenie którego ochronie podlegają przede wszystkim rzadkie gatunki roślin. Można tu podziwiać wrzosowiska oraz torfowiska, rośnie tu również borówka wapienna oraz żurawina błotna. Prawdziwą perełką na terenie tego rezerwatu jest jednak owadożerna rosiczka.

Chabrowo. Wokół magnackiego dworu
Leżąca w pobliżu Łeby wieś znana jest z pobliskich torfowisk oraz ciekawych zabytków znajdujących się na jej terenie. Można tu zobaczyć zarówno ciekawy dwór magnacki, jak i mauzoleum dawnych właścicieli wsi – Wejherów. Innym ciekawym zabytkiem w Chabrowie jest barokowy kościół, zbudowany pod koniec XVII wieku i zachwycający ciekawym, barokowym wyposażeniem.

Smołdzino i przyrodnicze muzeum
Smołdzino zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na znajdujące się tu Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. Wypchane ssaki oraz galeria fotografii ukazujących piękno parku to podstawa w tutejszych zbiorach. W pobliżu tego muzeum dostrzec można zabytkowy dworek z XIX wieku, a w samej wsi – ciekawy kościół z XVII wieku.

Kluki, czyli z wizytą w skansenie
Aby lepiej poznać dzieje i kulturę tej części Polski, koniecznie trzeba odwiedzić Kluki. Tu, w otoczeniu lasów i torfowisk, powstał ciekawy skansen. Na jego terenie znalazły dla siebie najwspanialsze zabytki dawnej architektury ludowej. Można tu ujrzeć zarówno wiekowe zagrody, jak i dawne narzędzia. Kluki są miejscem ważnym i ciekawym, a wizyta w tym miejscu z pewnością zadowoli tych, którzy chcą poznać życie mieszkańców tej ziemi w XIX wieku.

Rowy. Piękna plaża i wydmy
Leżąca w pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego miejscowość Rowy znana jest z wydm i pięknej plaży, na której od dawna chętnie wypoczywają letnicy. Jest ona miejscowością idealną zarówno na beztroski wypoczynek, jest też ceniona jako baza wypadowa na tereny Słowińskiego Parku Narodowego. Ten znany jest przede wszystkim z wydmowej scenerii, licznych gatunków porostów oraz bogatego świata ptaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here