Ziemia słupska i jej atrakcje

0
590

Ziemia słupska może zaskoczyć swymi zabytkami i naturalnym pięknem krajobrazu. Na tym terenie, położonym pomiędzy jeziorami Gardno oraz Łebsko, można zwiedzić wiele ciekawych miast i miejscowości o znacznie spokojniejszym charakterze. Czym może urzec turystów ziemia słupska? Jakie miejscowości warto odwiedzić na jej obszarze?

Z wizytą w Słupsku
Najważniejszym miastem na tej ziemi jest Słupsk, znany z wielu ciekawych budowli. Jednym z obiektów uznawanych za symbol miasta jest tutejszy ratusz. Zbudowany w stylu neogotyckim, wyróżnia się wysoką wieżą zegarową. Na elewacji są z kolei doskonale widoczne herby nadmorskich miast. Ważne miejsce zajmuje tu herb Słupska, choć obok niego można ujrzeć „wizytówki” Koszalina czy też Gdańska. W jego wnętrzu wyróżnia się natomiast hol, znany z pięknych malowideł ściennych. Dzięki nim można zobaczyć, jak dawniej wyglądał pobliski port oraz w jaki sposób pracowali na jego terenie mieszkańcy Słupska. W pobliżu tego gmachu można dostrzec jedną z dawnych bram miejskich, w której obecnie mieści się Galeria Sztuki Współczesnej. Ważnym zabytkiem jest również tutejsza bazylika, będąca ciekawym przykładem XIV – wiecznej architektury sakralnej.
Najważniejszym zabytkiem, którym kusi turystów Słupsk, jest jednak tutejszy zamek. Dawna siedziba książąt pomorskich dzisiaj służy jako siedziba placówki muzealnej. To Muzeum Pomorza Środkowego, w którym można zapoznać się z historią miasta i jego okolic. W pobliżu zamku można zobaczyć kolejną bramę miejską, zwaną popularnie Bramą Młyńską.

Lubuczewo. Perełka architektury pałacowej
Lubuczewo, choć jest z pozoru niczym nie wyróżniającą się wsią, koniecznie trzeba odwiedzić podczas wędrówki po ziemi słupskiej. Tu znajduje się ciekawy pałac, uznawany za jedną z najpiękniejszych budowli tego typu w okolicach Słupska. Posiada on ciekawa wieżę oraz uroczą, przeszkloną werandę. Pałac otoczony jest dodatkowo malowniczych i zadbanym parkiem, w którym turyści mogą odpocząć w otoczeniu pięknej zieleni.

Damnica. W dolinie Łupawy
Ta duża wieś leżąca w dolinie Łupawy również może się pochwalić ciekawą rezydencją. Tutejszy pałac powstał w drugiej połowie XIX wieku. Przyciąga on uwagę pięknymi fasadami oraz wieżyczkami, ciekawą ozdobą tej budowli jest również obszerna weranda. Pałac ten może pochwalić się ciekawym holem oraz piękną Salą Lustrzaną.

Ustka. Nadmorskie klimaty
Ustka to popularna miejscowość turystyczna, w której chętnie spędzają wczasy miłośnicy morskich kąpieli. Czeka tu na nich jednak i wiele atrakcji, wśród których wyróżnia się neogotycka latarnia morska z końca XIX wieku. Warto też zwiedzić tutejsze Muzeum Piekarnictwa oraz neogotycki kościół Zbawiciela, znany z obrazów ofiarowanych przez ocalałych z morskich wypadków marynarzy.

Duninowo. W świecie poligonów
Choć Duninowo znane jest przede wszystkim z wojskowych poligonów, warto zajrzeć na teren tej miejscowości. Leży ona w odległości zaledwie 6 km od Ustki, a jej okolice mogą zachwycić miłośników przyrody. Nie brak tu podmokłych łąk oraz bagiennych terenów, znanych z obecności ciekawej roślinności. Znajdujące się w tym otoczeniu jezioro Modla jest ostoją ptactwa wodnego, zatem na tereny te najchętniej przybywają turyści – ornitolodzy. W samej miejscowości znajdzie się również kilka ciekawych obiektów dla miłośników zabytków. Jednym z nich neogotycki kościół z XV wieku, który swą obecną formę zawdzięcza rozbudowie dokonanej w XIX stuleciu. Warto zajrzeć do jego wnętrza, w którym uwagę przyciąga XVIII – wieczna, ludowa ambona. Inną atrakcją jest znajdująca się w kościelnej kruchcie płyta rycerska – ciekawy nagrobek i wyjątkowy zabytek. W czasie spaceru po wsi można również dojrzeć sporo ciekawych chałup ryglowych, dawniej bardzo popularnych na terenie ziemi słupskiej.

Jarosławiec. W cieniu latarni morskiej
Jarosławiec, kolejna bardzo popularna i chętnie odwiedzana przez turystów miejscowość, może pochwalić się ciekawą latarnią morską. Wzniesiona w I połowie XIX wieku jest udostępniona do zwiedzania, a rozciągający się z niej widok robi ogromne wrażenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here