Złoty Potok i okolice. Co warto zobaczyć w tej części Jury?

0
3863

Malownicza sceneria i cenne zabytki – z takimi atrakcjami kojarzona jest Jura Krakowsko – Częstochowska. Wycieczki po tej krainie każdemu z nas mogą sprawić wiele radości, a miejsc godnych polecenia jest tu wiele. Jura zaskakuje swym pięknem i różnorodnością. Z pewnością nuda nie grozi tym, którzy wybiorą się na wycieczki w rejonie Złotego Potoku. Tu atrakcji jest wiele, a każda z nich zachwyca swym pięknem. Na jakie obiekty należy tu zwrócić szczególną uwagę?
3
Złoty Potok
To jedna z najciekawszych miejscowości, jakimi może się pochwalić północna Jura. Malownicza okolica oraz ciekawe zabytki sprawiają, że turyści bardzo chętnie planują wycieczki w rejonie Złotego Potoku. Ta miejscowość może się pochwalić pięknym ryneczkiem, stawami o wspaniałych nazwach oraz historią, która ściśle wiąże się z rodem Krasińskich. Od połowy XIX wieku właścicielem miejscowości był Wincenty Krasiński – ojciec znanego poety, Zygmunta. Dworek Krasińskich oraz sąsiadujący z nim pałac Raczyńskich to najważniejsze atrakcje, jakimi może oczarować turystów Złoty Potok. Warto też zajrzeć do miejscowego kościoła parafialnego, w którym znajduje się nagrobek Elżbiety – tragicznie zmarłej córeczki Zygmunta Krasińskiego.

pstragarnia w zlotym potoku

Pstrągarnia Raczyńskich
Złoty Potok nie bez powodu kojarzony jest z pstrągami. Ich hodowla zajmuje tu bardzo ważne miejsce, a pstrągarnia Raczyńskich zaliczana jest do grona najważniejszych atrakcji w tej miejscowości. Założona w połowie XIX wieku z woli hrabiego Raczyńskiego, do dziś jest znana z hodowli pstrągów, które zresztą można kupić w samej pstrągarni, jak i w okolicznych sklepach i lokalach gastronomicznych. Z pstrągarnią tą ściśle związany jest Staw Amerykan, który nazwę otrzymał dla upamiętnienia tak ważnego wydarzenia, jakim było sprowadzenie w 1881 roku z Ameryki pierwszej partii ikry. Na terenie pstrągarni można też zobaczyć drewniane schronisko PTT z 1935 roku, które powstało z woli hrabiego Karola Raczyńskiego.

rezerwat parkowe

Rezerwat „Parkowe”
Okolice Złotego Potoku to przede wszystkim piękna przyroda, która – dzięki ochronie rezerwatowej – zachwyca do dziś. Spacer po rezerwacie „Parkowe” to ciekawa wyprawa dla każdego miłośnika jurajskich atrakcji: ciekawych form skalnych, źródełek oraz pięknych lasów. Dumą rezerwatu są źródła Wiercicy oraz takie formy skalne, jak Skała z Krzyżem czy słynne Diabelskie Mosty. Sam rezerwat, założony w 1934 roku przez Karola Raczyńskiego, przemianowany w 1957 roku na rezerwat „Parkowe”, jest jednym z najciekawszych zakątków w tej części Jury. Liczące sobie po 200 lat drzewa oraz takie pamiątki historyczne, jak Osiedle Wały, to czynniki, dzięki którym wycieczki po rezerwacie są wielką atrakcją nie tylko dla miłośników przyrody.

zrodlo

Źródła Zygmunta i Elżbiety
Są jednym z najciekawszych miejsc na terenie rezerwatu „Parkowe” oraz atrakcją, której podczas wycieczki po okolicach Złotego Potoku nie można pominąć. Źródła Zygmunta i Elżbiety dają początek rzece Wiercicy, której malownicza dolina od lat jest chętnie odwiedzana przez turystów. Są to jednocześnie najciekawsze przykłady źródeł krasowych, jakimi może się pochwalić Jura. Nazwane przez Zygmunta Krasińskiego na cześć swych dzieci, są obowiązkowym punktem w programie każdej wyprawy w tym rejonie.

brama twardowskiego

Brama Twardowskiego
To jeden z najciekawszych ostańców, jakimi może się pochwalić Jura. I ta skała nazwę otrzymała od Zygmunta Krasińskiego, który docenił jej niezwykłą formę. Bliskość Ostrężnika oraz Źródeł Zygmunta i Elżbiety sprawia, że brama ta jest bardzo ważnym punktem w programie każdej wycieczki.

diabelskie mosty

Diabelskie Mosty
To kolejna forma skalna, obok której nie można przejść obojętnie. Ten niezwykły ostaniec to kolejne miejsce nazwane przez Zygmunta Krasińskiego, znane i chętnie odwiedzane przez turystów już w XIX wieku. Do dziś jest to jedna z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych skał, jakimi może się pochwalić Jura w tym rejonie.

jaskinia

Jaskinia Niedźwiedzia
Okolice Złotego Potoku mogą się tez pochwalić ciekawą jaskinią. To Jaskinia Niedźwiedzia, w której znaleziono ślady pobytu człowieka w okresu paleolitu. Jest to kolejne miejsce ciekawe z punktu widzenia historii – również tej najnowszej. Wiadomo przecież, że w okresie II wojny światowej mieszkańcy Złotego Potoku właśnie w tej jaskini szukali schronienia przez wojskami niemieckimi.

mlyn

Młyn Kołaczew
Stawy rybne, ostańce skalne i źródła nie są jedynymi atrakcjami, którymi mogą się pochwalić okolice Złotego Potoku. W czasie wycieczki po tej części Jury można ujrzeć i takie ciekawostki, jak zabytkowe młyny. W dolinie Wiercicy takim skarbem jest młyn Kołaczew, będący jednym z ciekawszych zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

staw ameryn

Okolice Złotego Potoku to moc wyjątkowych atrakcji. Tu z pięknymi widokami i ciekawą historią można się spotkać niemal na każdym kroku, a wspomnienia z takiej wycieczki na długo pozostają w pamięci zaglądających w te strony turystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here